Akıllı Telefon Temmuz 29, 2021 17:52

Telefon Pazarında Satışlar Nasıl? İşte Son Durum!

Koronavirüs pandemisi ile durulan telefon pazarı, 2021'in ikinci çeyreğinde büyük bir toplama yaşadı. İşte piyasadaki son durum.
Telefon Pazarında Satışlar Nasıl? İşte Son Durum!

2020 yılında koronavirüs pandemisinin patlaması ile tüm sektörde bir durgunluk yaşanmıştı. Özellikle telefon pazarında sert bir düşüş yaşanmıştı. Bu yıl toplaması beklenen sektör için bugün sevindiren bilgiler paylaşıldı. Dünya çapında 2021’in ikinci çeyreğinde 329 milyon adet satış gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 19’luk artış yaşanan pazarda çeyrek bazında ise yüzde 7’lik bir düşüş yaşandı. Bu çeyrek boyunca ilk 5 akıllı telefon üreticisi Samsung, Xiaomi, Apple, OPPO ve Vivo oldu.

Telefon pazarında liderler kozlarını paylaştı

Liderliğini koruyan Samsung, 2021 yılının ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 7 büyüme ile 58 milyon adet cihaz sattı. Ancak pazar payı bu çeyrekte yüzde 18’e düştü. İkinci sırada ise Redmi 9, Note 9 ve Note 10 serisi akıllı telefonlara yönelik güçlü talep sayesinde yıllık bazda yüzde 98 oranında güçlü bir büyüme kaydeden Xiaomi yer aldı. Şirket, çeyrekte yaklaşık 53 milyon adet cihaz sattı. Bu satış Xiaomi’nin bu çeyrekte de şimdiye kadarki en yüksek geliri elde etmesini sağladı..

Apple, tedarik zinciri sorunlarıyla karşılaşmasına, yaklaşık 48,9 milyon adet sevkiyat yapmasına ve yıllık yüzde 30 büyüme kaydetti. Şirket, iPhone 12 Pro serisine olan talebin normalin üzerinde olması sayesinde gelirde en yüksek paya yüzde 41 gelir payı ile sahip oldu.

telefon

OPPO, 2021 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 12 düşüşle 33,6 milyon adet sevk etti. OPPO’nun ardından Vivo, 2021 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 44 büyüme ile 32,5 milyon adet sevk etti. Her iki şirket de güçlü küresel genişleme ile birlikte Çin’de istikrarlı bir performans sergiledi.

Diğer markalar arasında OnePlus, yüzde 34 pazar payı ile 2021’in ikinci çeyreğinde Hindistan’daki premium akıllı telefon pazarında lider olarak ortaya çıktı. Hindistan’daki premium 5G akıllı telefon pazarında ilk 3 cihaz OnePlus 9R, OnePlus 9 ve OnePlus 9 Pro oldu. Dünya pazarında da OnePlus, başarılı OnePlus 9 serisi ve OnePlus Nord serisi sayesinde yıllık bazda yüzde 200 büyüme kaydederek gerçekten iyi bir performans sergiledi.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.