Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 29, 2021 16:55

LPDDR5X RAM ile Telefonlar Şaha Kalkacak

JEDEC, yeni RAM teknolojisi olan LPDDR5X ile karşımıza çıktı. Bu teknoloji oyun, yapay zeka ve IoT cihazlarda devrim yaratacak.
LPDDR5X RAM ile Telefonlar Şaha Kalkacak

Mikroelektronik endüstri standartları birliği olan JEDEC, bugün JESD209-5B kod isimli Low Power Double Data Rate 5’in (LPDDR5) yeni versiyonunu duyurdu. Hem performansı, güç tüketimini ve esnekliği iyileştirmeyi amaçlayan LPDDR5 bellek standardına yönelik bu teknolojiye LPDDR5X adı veriliyor. Performans konusunda selefine göre daha hızlı ve sorunsuz bir deneyim sunacak olan bu yeni bellek türü, teknoloji alanında yeni bir devri başlatabilir.

JEDEC yaptığı açıklamada, “Daha hızlı LPDDR5X arayüzü, yeni 5G ve AI kullanım durumlarının kapısını açarak oyun, fotoğrafçılık ve medya akışı gibi bellek yoğun uygulamalar için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacak.” ifaelerini kullandı.

LPDDR5‘teki önemli iyileştirmeler arasında; hızın 8533 Mbps’ye yükseltilmesi, TX / RX eşitleme ile iyileştirilmiş sinyal bütünlüğü ve yeni Uyarlamalı Yenileme Yönetimi özelliğiyle geliştirilmiş güvenilirlik yer alıyor. Özellikle bir önceki nesildeki 6400 Mbps hızın artırılmış olması veri akışı için önemli bir rol üstlenecek.

LPDDR5X

JESD209-5B’deki yeni LPDDR5X bileşeni, daha yüksek bant genişliği ve basitleştirilmiş bir mimari sağlamak üzere tasarlanmış isteğe bağlı olacak. Bu tür belleğin, arabalardan artırılmış ve sanal gerçeklikten AI kullanarak uç bilgi işlem gibi çeşitli uygulamalarda kullanım bulması bekleniyor.

Telefon üreticilerinin yeni bellek tipini en erken 2022’nin ortalarında kullanmaya başlayacağı söyleniyor. Muhtemelen bu bellek çözümünü yine ilk olarak Çinli firmalar kullanacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.