HarmonyOS Temmuz 29, 2021 18:54

HarmonyOS 2.0 Açık Kaynak Kodlarına Yenilerini Ekledi

Huawei'nin yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0 açık kaynak kodlarına yenilerini ekledi. Android cephesinde tedirginlik başladı.
HarmonyOS 2.0 Açık Kaynak Kodlarına Yenilerini Ekledi

HarmonyOS 2.0 sürümünün resmi olarak piyasaya sürülmesinden bu yana Huawei bu işletim sistemini geliştirmeye devam ediyor. Çinli şirket bu süreçte eski yeni dinlemeden birçok cihazına yeni güncellemeyi sunmuş ve kullanım oranlarını artırmayı başarmıştı. Bugün ise geliştiricileri ilgilendiren oldukça sevindirici bir gelişme yaşandı.

Açık kaynaklı olan HarmonyOS 400’den fazla bileşeni barındırması ile uygulama geliştiricilerinin ilgisini çekmişti. Bugün ise bu bileşenlere araçlar, ağ, dosya verileri, kullanıcı arayüzü, çerçeve, animasyon grafikleri, ses ve video, oyunlar kategorileri eklendi. Açık kaynaklı olduğu için herkese sunulan bu araçlar ile uygulama geliştirmek daha kolay olacağı gibi uygulamalar da daha efektif olarak kullanılabilecek.

Raporlara göre geliştiriciler, kaynak kodunu OpenHarmony Gitee açık kaynak adresi üzerinden doğrudan indirebiliyor. Alternatif olarak, bileşenleri HarmonyOS uygulama paketi yönetim platformundan alabiliyor. Huawei yetkilileri, bileşenlerin uygulama geliştirmenin zorluğunu azaltmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor. Ayrıca geliştirme verimliliğini artırmaya ve uygulama geliştirmeyi daha basit hale getirmeye yardımcı oluyor.

Açık Atom Açık Kaynak Vakfı, Huawei tarafından bağışlanan akıllı terminal işletim sisteminin temel yetenekleri için kodu kabul etti ve ardından açık kaynaklı hale getirilmişti. Bu sayede aynı Android’de olduğu gibi HarmonyOS daha hızlı bir şekilde gelişecek. Android’in rakibi olacak derken, eski cihazları hızlandırması ile bir adım önde yer alacak olan HarmonyOS’in gelişimi beklenenden de hızlı olacak gibi görünüyor.

HarmonyOS 2.0

128 KB RAM’e sahip tüm cihazlarda çalışarak IoT yani nesnelerin interneti ürünlerini şahlandıracak olan bu işletim sisteminin 2022 yılı içerisinde nihai ve stabil bir şekilde yayınlanması bekleniyor. Son olarak Huawei P50 ailesinin Çin’de Android’in yanı sıra HarmonyOS’le satışa sunulacağını belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.