Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 29, 2021 19:57

Android Cinsel İçerikli Uygulamalara Savaş Açtı

Google, Android platformunda cinsel içerikli uygulamalara savaş açtığını açıkladı. Bu tip uygulamalar yakında Play Store'dan kaldırılacak.
Android Cinsel İçerikli Uygulamalara Savaş Açtı

Google, Android için bir dizi politika değişikliği yapmaya başlayacağını açıkladı. Teknoloji devi 1 Eylül’den itibaren Play Store’da cinsel içerikli flört uygulamalarına izin verilmeyeceğini duyurdu. İlk olarak Android Police tarafından bildirilen bu değişiklik, özellikle cinsel ilişkili ile ilgili uygulamaları yasaklayacak. Google, platforma gelen diğer değişikliklerin etkin olmayan geliştirici hesaplarına yönelik yeni bir kısıtlamayı içerdiğini söylüyor.

Android güvenlik politikalarını sertleştiriyor

Play Store’da yer alan flört uygulamaları yaşlı kadın ve erkeklerin bir takım şovlara ücret ödemesine neden oluyor. Sugar Dady ve Sugar Mam olarak tabir edilen bu uygulamaların kaldırılması için Google’ın biraz geç kaldığını söyleyebiliriz. Apple, App Store’unda en ufak bir cinsel ve kumar içerikli uygulamalara yıllardır geçit vermiyor. Bir uygulama Apple’ı kandırsa bile kısa süre içerisinde aksiyon alınıyor ve mağazadan kaldırılıyor.

Google’ın Play Store politikaları; tazminat karşılığında cinsel eylemler sağlamak olarak yorumlanabilecek hizmetleri tanıtan uygulamaları zaten yasaklıyor. Ancak güncellenecek olan bu politika, bir katılımcının başka bir katılımcıya para, hediye veya mali destek sağlamasının önüne geçecek.

Android

Google bir dönem uygulama sayısı ile kağıt üzerinde App Store’a üstünlük sağlamak istiyordu. Bu süreçte binlerce uygulama denetlenmeden mağazadaki yerini aldı. Android’in oturması ve yaygınlaşmasından sonra Google güvenlik için bir takım politikalarını yürürlüğe aldı. Kullanıcıların güvenliği için yapılan bu atılımlarda Google’ın biraz geç kaldığını düşünüyoruz. Umarız 1 Eylül’den sonra atılacak olan hamlelere yenileri eklenir ve Play Store’a uygulama yüklenirken daha sıkı denetimden geçer.

Arama devi, flört uygulaması kuralı değişikliklerinin yanı sıra, bir yıl boyunca etkin olmayan geliştirici hesaplarını silmesini sağlayacak yeni bir politika da sunuyor. Google, binin üzerinde yüklemeye sahip veya son uygulama içi satın alma işlemlerine sahip uygulamaların arkasındaki hesaplar için istisnalar yapacağını söylüyor. Ancak bir geliştirici 12 ay boyunca bir uygulama yüklemediyse veya Google Play Console’da oturum açmadıysa, hesapları kapatılacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.