Apple Temmuz 28, 2021 14:58

iOS 15 Beta 4 Güncellemesi Yenilikler ile Geldi

Apple, geliştiricileri üzerinde test ettiği iOS 15 Beta 4 güncellemesini yayınladı. Güncelleme ile bir dizi yenilik iPhone'lara eklendi.
iOS 15 Beta 4 Güncellemesi Yenilikler ile Geldi

Cupertinolu Apple, geride bıraktığımız Haziran ayında karşımıza iOS 15 güncellemesi ile çıkmıştı. Geliştiricileri üzerinde hemen testlere başlayan Apple, bugün de iOS 15 Beta 4 sürümünü yayınladı. OTA üzerinden Apple geliştirici hesabı olanlara sunulan bu güncelleme ile sisteme bir dizi yeni özellik ekleniyor.

Eylül ayındaki iPhone 13 etkinliğinden bir hafta sonra herkes için indirime sunulacak olan iOS 15 ile birlikte sistemde büyük değişiklikler yapılmayacak. Ancak Apple, Safari gibi birinci parti uygulamalarında tasarımsal açıdan köklü değişikliklere gidecek. Bu değişiklikler ise yeni Beta sürümleri ile netleşmeye başladı diyebiliriz. Peki son beta sürümü bizlere neler sunuyor?

iOS 15 Beta 4 ile gelen yenilikler

Safari

Apple, iPhone’da Safari tasarımını iyileştirmeye devam ediyor ve ‌iOS 15‌’te kullanılabilirliği geliştirmek için ince ayarlar sunuyor.

Paylaş butonu

Bir kişiye makale göndermek için ayrılmış Paylaş düğmesi, önceki bilgi düğmesinin yerine tekrar sekme çubuğuna taşındı.

Tekrar yükle

Bir sayfayı yeniden yüklemek için hızlı erişim için alan adının yanında bir kez daha yeniden yükle düğmesi yer alıyor. Apple bunu önceki bir beta sürümünde kaldırmıştı. Yeniden yüklemeye Paylaş düğmesi aracılığıyla da erişilebiliyor.

Yer İmlerini Göster

URL çubuğuna uzun süre bastığınızda, artık yer imlerinize ulaşmayı çok daha kolay hale getiren “Yer İşaretlerini Göster” seçeneği görünüyor.

Okuyucu Modu

Bir web sitesinde Okuyucu Modu mevcut olduğunda, artık içine girmek için dokunulabilecek küçük bir simge vardır. Okuyucu moduna ayrıca Paylaşım arayüzünden erişilebilirsiniz.

MagSafe

‌iOS 15‌ beta 4’e MagSafe Pil Paketi desteği eklendi. Bu nedenle yeni aksesuarlardan birine sahipseniz, artık Pil widget’ında ve Ayarlar uygulamasında görebilirsiniz.

iOS 15 Beta 4

Kilit Ekranı Kamera Simgesi

Apple, Kilit Ekranı Kamera simgesinin tasarımını çok az değiştirdi, sol taraftaki düğmeyi kaldırdı ve flaşın ve lens halkasının boyutunu artırdı. Ayarlar simgesi de güncellendi.

Kısayollar

Kısayollar, otomasyonlarda kullanılabilecek “Ana Ekrana Dön” özelliğine sahip oldu.

Bildirimler

Ayarlar uygulamasındaki Bildirimler simgesi yeni bir görünümle güncellendi.

Apple ayrıca, Ekran Paylaşımı veya Ekran Yansıtma sırasında bildirimleri devre dışı bırakmak için yeni bir geçiş ekledi.

Odak Durumunu Paylaş

Mesajlar uygulamasında bir kişinin adına dokunabilir ve Odak durumunuzu onlarla paylaşıp paylaşmamayı seçebilirsiniz.

App Store

Apple şimdi, App Store hesabı bölümü için yuvarlatılmış kenarlar ve her hesap seçeneği için ayrı bölümler içeren yeni ayar düzenini kullanıyor.

Fotoğraflar

Artık , bir Apple Music şarkısı telif hakkı nedeniyle paylaşılamıyorsa, paylaşıma uygun bir şarkı seçme seçeneğiyle, Fotoğraflarda Anıları paylaşmak için işlevsel bir arayüz sunuyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.