Apple Temmuz 28, 2021 9:53

Apple’ın Yüzü iPhone Satışları ile Güldü! Rekor Kırdılar!

Apple, 2021'in üçüncü çeyreğine ait finansal raporunu açıkladı. iPhone satışları Cupertinolu firmanın yüzünü fazlasıyla güldürdü.
Apple’ın Yüzü iPhone Satışları ile Güldü! Rekor Kırdılar!

Apple, merakla beklenen 2021’in üçüncü çeyrek mali raporunu bugün resmi olarak açıkladı. Koronavirüs pandemisine ve yeni iPhone modellerinin yenilik sunmamasına rağmen, Apple’ın yüzünü iPhone satışları güldürdü. Cupertinolu firma bir yıl öncesine göre yüzde 36 artışla 81,4 milyar dolarlık üç aylık gelir elde ettiğini duyurdu. Apple, 26 Haziran 2020’de sona eren 2021 3. çeyrek mali yılı için yıllık bazda yüzde 92,8 artışla 21.7 milyar dolar net kar ve 1,30 dolarlık seyreltilmiş hisse başına üç aylık kazanç el etmiş.

Apple CEO’su Tim Cook, Apple’ın Haziran çeyreği için yeni bir gelir rekoru kırdığını ve pazarların büyük çoğunluğunun çift haneli büyüdüğünü açıkladı. Tim Cook; özellikle Hindistan, Latin Amerika ve Vietnam gibi gelişmekte olan pazarlarda güçlü bir büyüme kaydettiğini söyledi. CEO ayrıca, iPhone’un çeyrekte her coğrafi segmentte çok güçlü çift haneli büyüme gördüğünü söyledi.

Apple CFO’su Luca Maestri, Apple’ın hizmetlerde tüm zamanların rekoru ve iPhone, Mac ve Giyilebilir Ürünler, Ev ve Aksesuarlar için Haziran çeyreği rekorları ile ürün kategorilerinin her birinde çift haneli rakamlara ulaştığını söyledi.

Apple Rekor Üzerine Rekor Kırdı! iPhone Satışları Aldı Başını Gitti!

  • Ürün geliri, bir yıl öncesine göre yüzde 37 artışla 63.9 milyar dolarlık Haziran çeyreğinde rekor kırdı.
  • iPhone 12 ailesi çok yüksek talep görmeye devam etti. iPhone geliri, yıldan yıla yüzde 50 artarak 39,6 milyar dolar ile 3. çeyrekte rekor kırdı. Performans, dünya genelinde sürekli olarak güçlüydü ve her coğrafi segmentte çok güçlü çift haneli rakamlara ulaşarak çoğu pazarda rekor kırdı.
  • iPad geliri, önemli arz kısıtlamalarına rağmen yüzde 12 artarak 7,4 milyar dolar oldu.
  • Mac, arz kısıtlamalarına rağmen, çoğu pazarda geçen yıla göre yüzde 16 artışla 8,2 milyar dolarlık Haziran çeyreği rekoru kırdı.
  • Giyilebilir ürünler, ev ve aksesuarlar yıldan yıla yüzde 36 artarak 8,8 milyar dolara ulaştı ve her coğrafi segmentte yeni gelir rekorları kırdı.
  • Hizmetler, her coğrafi segmentte bir yıl öncesine göre yüzde 33 artışla 17.5 milyar dolarlık tüm zamanların gelir rekorunu kırdı.
  • Bulut hizmetleri, müzik, video, reklam ve ödeme hizmetleri için tüm zamanların rekorları ve App Store ve Apple Care ile tüm zamanların 17,5 milyar dolarlık gelir rekoru kırdı.
  • Hizmetler genelinde 700 milyondan fazla ücretli abonelik, geçen yıla göre 150 milyondan fazla ve dört yıl önceki ücretli abonelik sayısının yaklaşık dört katına çıktı.

iPhone Satışları

Yakın vadede dünya çapında devam eden belirsizlik göz önüne alındığında, Apple önümüzdeki çeyrek için gelir rehberliği sağlamadı. Apple, Eylül çeyreğinde yıldan yıla çok güçlü çift haneli gelir artışı bekliyor. Gelir artışının, Haziran çeyreğine göre yıllık yüzde 36 büyümemizden daha düşük olmasını bekliyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.