Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 26, 2021 15:50

Yeni iMac FaceID ile Daha Güvenli Olacak

Apple'ın yeni iMac modelleri üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Önümüzdeki yıllarda tanıtılacak olan bu model FaceID ile gelebilir.
Yeni iMac FaceID ile Daha Güvenli Olacak

Apple, Apple M1 ile gelen yeni iMac’lerini tanıttığında, biyometrik kimlik doğrulama için FaceID entegrasyonunu görmemek biraz hayal kırıklığı yarattı. Ancak Bloomberg’de çalışan Mark Gurman’a göre, Apple’ın yeni iMac modellerinde bu durum birkaç yıl içinde değişecek. Yeni iMac modellerinde TouchID’nin yanı sıra FaceID entegrasyonu da yer alacak gibi görünüyor.

Ünlü isim Mark Gurman, Apple‘ın FaceID’nin biyometrik kimlik doğrulamanın geleceği olduğuna inandığını ve yakında iPhone SE ve iPad Air gibi daha uygun fiyatlı cihazlarda da bu teknolojinin kullanılacağını dile getirdi. O zamana kadar Apple, güvenli biyometrik kimlik doğrulama için TouchID’yi daha ucuz bir alternatif olarak kullanmaya devam edecek.

Mark Gurman, “FaceID olayının sonunda değişmesini bekliyorum. Bu yıl olmayacak ama bahse girerim Mac’e FaceID birkaç yıl içinde gelecek. Tüm iPhone’ların ve iPad’lerin de bu zaman dilimi içinde Face ID’ye geçmesini bekliyorum. Ekrana gömülü bir kamera, üstteki çentiği ortadan kaldırarak Apple’ın daha pahalıya cihaz satımasını sağlayacak. Yüz tanıma sensörü, Apple’a iki temel özellik sunuyor. Bunlar güvenlik ve artırılmış gerçeklik. Touch ID, daha uygun olsun ya da olmasın, yalnızca ilkini sağlıyor.” ifadesini kullandı.

Yeni iMac

FaceID’yi bu kadar ince bir ekrana entegre etmek, iMac gibi bir tasarımda oldukça zor. Bundan dolayı Apple bu özelliğe bu yıl yer veremedi. Ancak Apple sonunda başarılı olacak. Yukarıda bahsedildiği gibi Mark Gurman, Apple’ın çentik ihtiyacını tamamen ortadan kaldıracak olan FaceID sensörlerini ekranın altına entegre etmesini bekliyor. Bu söylenti, böyle bir iPhone’un 2023 gibi erken bir tarihte piyasaya sürülmesini bekleyen Apple analisti Ming Chi-Kuo tarafından da doğrulandı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.