Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 26, 2021 14:56

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Düşürülecek mi?

Windows 11'in sistem gereksinimleri herkesi üzmüştü. Ancak Microsoft, Windows 11 sistem gereksinimleri için bugün müjdeli haberi verdi.
Windows 11 Sistem Gereksinimleri Düşürülecek mi?

Microsoft, Windows 11 sistem gereksinimleri ile maalesef ki birçok kişiyi şaşırttı. Örneğin, mevcuttaki gereksinimler ile Zen 2 mimarisindeki AMD işlemcilerin yanı sıra yalnızca 8. nesil ve üzeri Intel Core işlemciler yeni güncellemeyi destekliyor. Bu da yeni sürümün çok az kişi tarafından kullanılabileceğini gösteriyor. Minimum gereksinimler listesinde TPM 2.0 şifreleme modülünün yer alması da eski anakartlarda modifikasyon yapılması gerektiğini ortaya koymuştu. Neyse ki bugün Microsoft cephesinden üstü kapalı bir şekilde olsa da minimum gereksinimlerin düşürülebileceğine dair açıklamalar geldi.

Microsoft, yöneticilerin veya normal kullanıcıların sürekli uyumluluk hakkında düşünmesini ve bilgisayarın desteklememesi durumunda Windows 11’i yükleyememesini istemiyor. Bu nedenle şirket, telemetri verilerinin kullanılacağı otomatik uyumluluk algılama sistemine büyük ölçüde güveniyor. Ayrıca Windows Update, Windows 11’i bir bilgisayara yüklemenin mümkün olup olmadığını bildirmek için arka planda çalışacak.

Peki, bu pratikte ne anlama geliyor? Görünüşe göre, Microsoft yakın zamanda sistem gereksinimleri düşürecek atılımlar yapacak. bu sayede 7. nesil Intel Core işlemciye sahip olanlar da yeni güncellemeyi yükleyebilecek. Windows 11’in sistem gereksinimleri maalesef ki mevcut koşullarda bir hayli ağır. Windows 10 ile gelen hazır sistemlerin bile birçoğu yeni güncellemeyi yükleyemez konumunda.

Umarız en kısa sürede bu gereksinimler düşürülür ve yeni sürüm son 4-5 yıl içerisinde satın alınan PC’lere de sorunsuz bir şekilde yüklenebilir.

Windows 11 sistem gereksinimleri

Windows 11 sistem gereksinimleri

  • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
  • RAM: 4 GB RAM
  • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı
  • Sistem üretici yazılımı UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
  • TPM Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
  • Grafik kartı DirectX 12 uyumlu ekran kartı
  • Ekran 9 inçten büyük HD Çözünürlüklü ekran
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.