iPhone Temmuz 24, 2021 13:44

iPhone Evde Kal Türkiye Uyarısı Nedir?

Türkiye'de bugün ilginç bir şekilde iPhone sahiplerine Evde Kal Türkiye uyarısı gönderildi. Peki, bu uyarı neden ve ne için gönderildi?
iPhone Evde Kal Türkiye Uyarısı Nedir?

Bugün Türkiye’de birçok iPhone sahibine Evde Kal Türkiye uyarısı gönderildi. Sabah erken saatte gönderilen bu bildirim Acil Durum Uyarıları kapsamında gönderildiği için telefonu sessizde olanlara bile sesli bir şekilde gönderildi. Peki, bu bildirimin amacı neydi ve ne için gönderildi?

Evde Kal Türkiye uyarısı neden gönderildi?

Apple, geçtiğimiz yıllarda Acil Durum Uyarıları isimli özelliğini iOS’te kullanıma sunmuştu. Bu özellik sayesinde bölgesel olarak bildirim gönderilebiliyor. Örneğin konumunuza yakın bir yerde doğal afet yaşanırsa o bölgedeki tüm kullanıcılara Acil Durum Bildirimi gönderiliyor. Telefon sessizde olmasına rağmen bu bildirim acil durum kapsamında olduğu için yüksek sesli bir şekile iPhone’da çalıyor.

Güncelleme: Bildirimi Vodafone yanlışlıkla attığını açıkladı. Vodafone açıklamasında; “24 Temmuz 2021 Cumartesi sabah saatlerinde bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında “Evde Kal Türkiye” bildiriminin iletildiği tespit edilmiştir. Konu teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır. Yaşanan aksaklık ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.” ifadesine yer verdi.

Acil Durum Bildirimi sayesinde bölgedeki halk, doğal afetlerden haberdar olabiliyor ve hazırlığını yapabiliyor. Apple’ın Türkiye’de neden bu bildirimini gönderdiği ise şimdilik resmi olarak açıklanmadı. Kurban Bayramı öncesi koronavirüs vaka sayısı 5.000 bandındaydı. Ancak pandemi bitmedi ve 2. doz Biontech aşı olanlar bile koronavirüse yakalanabiliyor. Bu süreçte vaka sayımız 11.000’i aştı.

Tatil bölgelerinde maske takılmaması ve insanların dip dibe durup sosyal mesafeyi ihlal etmesinden dolayı pandemi yine patlak verdi. Apple Türkiye’nin bu bildirimi devlet ile ortak karar alıp gönderdiği düşünülüyor. Ancak şimdilik maalesef ki konuyla ilgili resmi bir açıklama ne devletten ne de Apple Türkiye’den gelmedi.

Evde Kal Türkiye

Sabah 09:46’da gönderilen bu bildirim ile ilgili önümüzdeki saatlerde resmi bir açıklama gelirse sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.