Akıllı Telefon Temmuz 21, 2021 8:50

LG Kafasına Koymuş Durumda İlla iPhone Satacak

LG kendi mağazalarında iPhone satışı konusunda kararlı. Bir süre önce rafa kaldırılan bu anlaşma ağustos ayında yürürlüğe gireceğe benziyor.
LG Kafasına Koymuş Durumda İlla iPhone Satacak

Onlarca çeyrektir akıllı telefon satışlarından zarar eden LG sonuç olarak bu pazardan ayrılmayı uygun gördü. LG, Temmuz 2021 itibariyle akıllı telefon pazarından resmen çekilecek. LG her ne kadar telefon üretip satmayacak olsa da, bu pazardaki diğer rakiplerine bileşen sağlamayı sürdürecek. Hatta LG bu alandaki kâr getirecek yeni faaliyet arayışı içerisinde. Geçen aydan bu yana Güney Kore’deki LG mağazalarında iPhone modellerinin satışa sunulacağı yönünde bazı gelişmeler yaşanmakta.

LG ve Apple bu konuda anlaşma sağlarken, devam eden süreçte bazı yasal düzenlemeler ve ülkedeki diğer ufak çaplı perakendecilerin etkileneceği gerekçesiyle LG bu planını geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Fakat son bir gelişme daha LG’nin iPhone satma sevdasının yeniden alevlendiğini bildiriyor.

Son gelişmeler LG’nin ağustos ayı ile birlikte mağazalarında iPhone satmaya başlayacağı yönünde. Fakat LG bunun öncesinde Güney Kore Ulusal Mobil İletişim Dağıtım Birliği ile çözmesi gereken bazı sorunları var. İkili arasındaki anlaşmaya göre LG kendi mağazalarında herhangi bir rakip üreticiye ait telefon satışı yapamaz. Fakat LG de artık akıllı telefon pazarında olmadığı ve dolayısıyla anlaşmanın artık geçersiz olduğunu düşünüyor.

Aslına bakarsanız bu durum hem LG hem de Apple için kazan-kazan ilişki anlamına geliyor. LG, Güney Kore’de 400’den fazla mağazasında iPhone’ların yanında iPad, Apple Watch saat ve AirPods kulaklıkları satmak istiyor. Apple ürünlerinin Güney Kore’deki popülerliği göz önüne alındığında bu gelişme daha fazla kişinin LG mağazalarını ziyaret etmesi anlamına gelecek. Bir nevi LG mağazaları sahte Apple Store’lara dönüşecek. LG, dizüstü bilgisayar pazarında varlığını sürdürdüğü için MacBook çözümleri mağazalarda yer almayacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.