iOS Temmuz 20, 2021 19:52

Apple iOS 14.7 Güncellemesi ile Çuvalladı

Cupertinolu Apple iOS 14.7 güncellemesi ile güvenlik konusunda resmen çuvalladı. Son güncelleme güvenlik açıkları ile geliyor.
Apple iOS 14.7 Güncellemesi ile Çuvalladı

Apple’ın uzun süredir test ettiği iOS 14.7 güncellemesi geçtiğimiz gün herkesin beğenisine sunulmuştu. Bir dizi iyileştirme ile gelen bu güncelleme maalesef ki Apple’a pahalıya patlayacak. Apple iOS 14.7 güncellemesi ile birlikte güvenlik konusunda maalesef ki çuvalladı. Peki, son güncelleme hangi kritik güvenlik hatasına neden oluyor?

Bildiğiniz gibi koronavirüs pandemisinden dolayı insanlar maskesiz dışarı çıkamıyor. Maskeden dolayı iPhone X ve sonrasında yer alan FaceID yani yüz okuma teknolojisi devre dışı kalmıştı. Apple bunu çözmemek için geçtiğimiz aylarda güncelleme yayınlamış ve Apple Watch’u olanlara kıyak geçmişti. iPhone’un kilidini Apple Watch ile açma imkanı sunan Apple son güncelleme ile bu özellikte güvenlik açığına neden oldu.

Apple’ın da kabul ettiği bu sorun yüzünden artık Apple Watch iPhone’un kilidini ya açamıyor ya da Apple Watch bileğinizde olmasa bile kilit açılıyor. Cupertinolu teknoloji devi bu sorun için yakında güncelleme yayınlayacak gibi görünüyor. Şimdilik geçici çözüm için Apple Watch’unuza tekrardan şifre koymanız olarak gösteriliyor. Eğer Apple Watch’unuz varsa şifrenizi değiştirmeniz ve bir daha girmenizde fayda var.

Apple iOS 14.7

iOS 15 öncesi son güncelleme olduğu düşünülen iOS 14.7’de hata çıkması Apple’ın önümüzdeki hafta iOS 14.7.1’i yayınlamasına neden olacak gibi görünüyor. Bakalım teknoloji devi bu sorunu beklendiği gibi kısa süre içerisinde çözebilecek mi?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.