Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 19, 2021 17:27

WhatsApp Yedekleri Çok Yakında Şifrelenecek

Mesajlaşma denilince akla gelen WhatsApp yedekleme konusunda düğmeye bastı. WhatsApp yedekleri yakında şifrelenecek ve daha güvenli olacak.
WhatsApp Yedekleri Çok Yakında Şifrelenecek

Facebook’un çatısı altında yer alan ve gizlilik konusunda endişe uyandıran WhatsApp, sohbetlerin uçtan uca şifrelemesini kullanıyor. Bu sistem yabancıların yazışmalardan bilgiye erişmesinin pratik olarak imkansız olduğu anlamına geliyor. Ancak, kullanıcıların bulutta depoladığı sohbetlerin yedekleri şifrelenmiyor. Şimdi ise WhatsApp yedekleri için düğmeye bastı. Android için yayınlanan 2.21.15.5 numaralı en son beta sürümü, buluttaki sohbetlerin yedeklerini şifreleme seçeneğini sunmaya başladı.

WhatsApp yedekleri şifreleniyor

Yenilik, sohbet geçmişinin ve bunlarda kullanılan medya dosyalarının güvenilir bir yedeğinin alınmasını sağlayacak. Ancak hizmet, kullanıcı şifresini unutursa, yedeklemeye erişimi kalıcı olarak kaybedeceği ve WhatsApp’ın erişimi hiçbir şekilde geri yüklemeye yardımcı olamayacağı konusunda uyarıyor. Bu özellikliği kullanmak isteyen kullanıcıların yalnızca WhatsApp’ın beta sürümünü indirmesi yeterli olacak. Ancak bu yeniliğin nihai olarak ne zaman sunulacağı henüz bilinmediğinden şimdiden yedeklerinizi şifrelemeye kalkmayın. Aksi durumda tüm yedeklerinizi kaybedebilirsiniz.

WhatsApp yedekleri şifreleniyor

Buna ek olarak, WhatsApp aynı anda birden fazla cihazda çalışan ve kullanıcının akıllı telefonunun dahil olup olmadığına bakılmaksızın uçtan uca şifrelemeyi destekleyen yazılımın bir sürümünü test etmeye başladı. Güvenlik konusunda aldığı eleştiriler doğrultusunda açıklarını kapatmak için kolları sıvayan WhatsApp görünüşe göre rakibi Signal’den feyz alacak.

Yazın sonlarına doğru WhatsApp’ın mevcutta test ettiği tüm yenilikleri hem iOS hem de Android sahiplerine sunacağı öngörülüyor. Bakalım bu süreçte daha başka yenilikler bizlerle birlikte olacak mı?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.