Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 19, 2021 12:22

Sahte AirPods Apple’a Zarar Ettiriyor

Apple'ın başı sahte AirPods modelleri ile dertte. Amerika'da 360.000 sahte model yakalandı. Konuyla ilgili detaylar burada.
Sahte AirPods Apple’a Zarar Ettiriyor

2021’in ilk yarısında Amerika Birleşik Devletleri Gümrük ve Sınır Koruması, yaklaşık 360.000 sahte AirPods modeline el koyduğunu açıkladı. El konulan ürünlerin toplam değeri yaklaşık 62,2 milyon dolar ediyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl içinde ABD gümrük yetkililerinin 295.000 sahte AirPods’a el koyduğunun da altını çiziyor. Anlayacağınız Apple’ın başı Çin’de üretilen ucuz ve sahte modeller ile dertte.

Sahte AirPods modelleri Apple’a zarar yazıyor

AirPods, Cupertino merkezli şirketin en başarılı cihazlarından biri. Ayrıca kopyalanması da oldukça basit. Bu yüzden Çin’de çok fazla sahte ürün üretiliyor. Apple’a zarar ettiren bu sahte ürünler için ABD Gümrük ve Sınır Koruması büyük bir çaba sarfediyor. AirPods Pro modellerinin bile sahtesini yapan Çinliler, gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar bu işi üst seviyeye taşımış durumda. Neyse ki Pro modelde yer alan aktif gürültü engelleme özelliği şimdilik klonlanamıyor.

Fiyat konusunda bu fake ürünlerin yarı fiyatından da ucuza satılması kullanıcıları bir nebze cezbediyor. Ayrıca sahte cihazların yüzde 80’inin ABD’ye Çin’den geldiği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor. ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi’nin yıl sonuna kadar 600.000’e kadar sahte AirPod’a el koyması bekleniyor.

Sahte AirPods

Sahte ürünlerin önüne geçilmesi şimdilik zor görünüyor. Görünüş açısından birebir aynı olan bu modeller, sadece barındırdıkları teknolojiler ile birbirinden ayrışıyor. Bakalım ilerleyen dönemlerde Apple’ı hedef alan sahte ürünler diğer firmaların da başına bela olacak mı?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.