Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 19, 2021 15:15

OPPO Kamera Sorumlusu Jun Luo ile Röportaj (Video)

OPPO Japon Araştırma Enstitüsü Görüntüleme Teknolojileri Lideri Jun Luo ile OPPO kamera teknolojisini ve geleceğini konuştuk...
OPPO Kamera Sorumlusu Jun Luo ile Röportaj (Video)

Akıllı telefonların kamera donanımları son dönemde oldukça büyük bir sıçrayışa imza attı. Artık akıllı kameraların sensörlerinin 1 inç sensöre ulaştığını görürken özellikle ana kameraların DSLR makineler ile rahatlıkla yarışabildiği bir süreçten geçiyoruz. Biz de TeknoBurada.Net olarak geçtiğimiz günlerde OPPO Japon Araştırma Enstitüsü Görüntüleme Teknolojileri Lideri Jun Luo ile oldukça önemli bir röportaj gerçekleştirdik.

OPPO telefonlardaki mevcut kamera donanımlarından ve yazılımlarından gelecekte neler yapılacağına dair birçok detay da bu röportajda ortaya çıktı. Bununla ilgili hazırladığımız videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Jun Luo ile yaptığımız röportajın tamamını da video altında bulabileceksiniz…

Sevgili Jun Luo samimiyetin ve gülen yüzün için çok teşekkür eder, görevinde başarılar dileriz. Umarız önümüzdeki dönemde daha uzun bir sohbet etme imkanımız da olur…

  • Reno5, kullanıcıların hayatlarındaki unutulmaz anları yakalamalarına ve kaydetmelerine olanak tanıyan yenilikçi görüntüleme ve videografi özellikleri sunuyor. AI Karışık Portre, Dual-View Video ve AI Highlight Video bunlar arasında en öne çıkan özellikler ve AI Highlight Video’nun sektörde bir ilk olduğunu biliyoruz. Bu özelliği biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Video çekiminde en önemli unsurların başında aydınlatma geliyor. Kullanıcılar yüksek sıcaklık ya da gece görüşü gibi zorlayıcı ortamlarda video çekebiliyor ve bu tarz içerikler giderek yaygınlaşıyor. Burada da sektörde bir ilke imza attığımız AI Highlight Video’nun (Yapay Zeka Vurgu Videosu) önemi karşımıza çıkıyor. Video çekimlerinde dikkat edilmesi gereken 3 ana unsur var; parlaklık, renk ve netlik. Bu unsurları en iyi şekilde elde edebilmek için sensörlerimizde kullanılmak üzere çeşitli strateji ve algoritmalar geliştirdik. Parlaklık ve renklendirmeyle netliğin de iyileştirilebileceğinden emin olmak istedik ve Reno5’te birçok yeni teknik kullandık. Bu teknolojimiz sayesinde pozlamayı gece ortamına uyarlanabilir bir şekilde ayarlayabiliyoruz. Arka ışık gibi bir durum söz konusuysa, buna göre de bir ayar yapabiliyoruz. Çok karanlık ya da çok aydınlık ortamlarda sensörlerimizle birlikte pozlama kazanımını artırıyoruz. Yapay zeka algılayıcılarımız parlaklığı yumuşak bir hale getirebiliyor. Parlaklık tek başına yeterli değil. Video çekimlerinde dinamik aralık da çok önemli. Yani biz OPPO olarak sadece parlaklığı artırmakla kalmadık, yeni bir dinamik aralık dönüştürme algoritması da kullandık. Bu algoritmayı oluştururken bir tür haritalama teknolojisi kullandık. Sonuç olarak da çekim yapılan ortamların çok karanlık olmaktan çıkmasını sağladık. Ayrıca iki farklı gürültü azaltma çözümü de geliştirdik. Video çekimlerinde hem zamansal hem de mekansal bilgiler içeren çok daha net görüntüler elde edebiliyoruz.

  • Son dönemde orta / üst segment telefonların hemen hemen hepsinin 64 MP – 48 MP ana, 8 MP – 13 MP Geniş Açı, 2 MP Makro, 2 MP bokeh dizilimine sahip olduğunu görüyoruz. Siz Jun Luo olarak 5 yıl sonra arka kamera dizilimleri nasıl olacak?

Bundan 5 yıl sonrası için bir öngörüde bulunmak çok zor. Ancak bu gelişmenin iyi bir imkan yarattığını düşünüyorum. Akıllı telefonlarda ana kamera kullanımı oldukça yaygınlaştı. Profesyonel fotoğraf makineleriyle karşılaştırılabilir hale geldi. Neden fotoğraf çekimlerinde akıllı telefonların kameralarını tercih ediyoruz diye sorarsanız, profesyonel kameralarla aynı veya onlara benzer etkiye sahip farklı türde kamera özelliklerine sahip olmak istediğimizi söyleyebilirim. İkinci bir trend de süper geniş açılı kameralar. Kullanıcıların bu tür çekim modlarına daha fazla ilgi duymaya başladığını gözlemliyoruz. Süper geniş açılı kameraya sahip amiral gemisi modeller ve farklı seriler giderek yaygınlaşıyor. Süper geniş açılı kameranın hangi özelliklere sahip olduğu tüketicilerin satın alma kararlarını önemli ölçüde etkiliyor. Üçüncü olarak mikro kameraların profesyonel kameraları farklı işlevlerde simüle etmek ve yakınlaştırma teknolojisi sunmak için kullanıldığını söyleyebilirim. Makro kamera ve bokeh efekti de kullanıcılar tarafından tercih edilen unsurlar arasında yer alıyor. Reno5 modelimizde Ultra Video Sabitleme özelliği olağanüstü video çekimleri yapmanıza olanak sağlıyor. Video sabitleme deneyimini süper geniş kamerada, ana kamerada ve ön kamerada sunuyoruz.

  • Yenilikçi görüntüleme özellikleri, OPPO’nun Ar-Ge’sinin her zaman önemli bir yönü oldu. Ekipler, kullanıcılara en son teknolojiyi sağlamak için uzmanlıklarını ileri teknoloji üzerinde çalışmak üzere birleştiriyor. Yenilikçi görüntüleme özellikleri özelinde Ar-Ge çalışmalarınızı değerlendirebilir misiniz?

Donanım sistemleri de dahil olmak üzere farklı inovasyonlara sahip olmak için birtakım faaliyetler yürütüyoruz. İnovasyonla çok iç içe ilerleyen bir sistemimiz var. Yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarında her bakış açısını değerlendirdiğimizden emin olmak istiyoruz. Yaptığımız değerlendirmeden çıkardığımız sonuç ile de bir çözüm üretiyoruz. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt vermek, bizi başarıya götüren en büyük motivasyonumuz. Uzun vadeli planlar yapıyor ve yol haritamızda ne tür bir teknolojiye eğilmemiz gerektiğine ve gelecekteki keşiflerimize odaklanıyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojileri mümkün olan en kısa sürede ve her zaman kullanıcılarımıza sunabilmek istiyoruz. Reno5 modelimizin sahip olduğu bazı teknik özellik ve işlevsel fikirleri ele aldığımızda, bu teknolojilerin sektörle oldukça uyumlu bir şekilde geliştirildiğine inanıyorum. Örneğin, algılama özellikli bir sistem olarak geliştirdiğimiz Al Highlight Video’nun, Reno5’i farklılaştırdığını söyleyebilirim.

  • Reno 5 serisinde ön kamerada büyük bir iyileşme görüyorum. HDR çekimler ve bokeh tarafında kusursuz bir performans ortaya konuyor. Özellikle arka tarafın siyah beyaz ve öndeki objenin renkli olduğu efekt mükemmel bir deneyim sağlıyor. Sadece RGB renklerin olduğu video ve fotoğraf çekimleri yapabilmek sosyal medya için özellikle ülkemiz kullanıcıları için çok önemli. Peki Reno 6 serisi için de böyle sürpriz özellikler olacak mı?

Ön kameranın giderek daha çok önem kazandığını düşünüyoruz. 44 MP çözünürlüğe sahip Reno5 modelimizde yapay zeka destekli birçok işlevden yararlandık. Amacımız benzersiz bir şekilde çekim yapmak için kullanıcıların bu tür özellikleri seçmelerini sağlamak; bu yönde farklı araçlar veya işlevler içeren bir tür yapay zeka teknolojisi sunmak. İşte bu nedenle Reno5 serimizi yapay zeka işlevleriyle donattık. Reno6 Serisi hakkında konuşmak için ise henüz çok erken.

  • OPPO, kuruluşundan bu yana görüntü iyileştirme için yapay zekadan yararlanarak kullanıcılara daha iyi fotoğraf çekimi deneyimleri sunmak için büyük çaba gösteriyor. Son çıkan Reno5’te ise bunun bir adım ötesine geçtiğini görüyoruz. OPPO’nun bundan sonraki hamlesi ne olacak?

Bir sonraki adımımız video teknolojileri ile ilgili olacak. Video için son derece zorlu, çok daha karmaşık algoritmalar geliştirmiş olmamızın OPPO akıllı telefonların fotoğraf yetenekleri için de kesinlikle faydalı olduğuna inanıyoruz. Örneğin, Reno5’teki Image Clear Engine işlevi, kullanıcıların hareketli nesneleri daha yüksek netlik ve kalitede yakalamasına olanak tanıyor. Video senaryolarına odaklanırken, muhteşem video prodüksiyon araçları sağlamayı hedefliyoruz. Video çekimi, izleme ve düzenleme alanlarında iyileştirmeler yapmak için halen potansiyeller olduğuna inanıyoruz.

  • Kamera özellikleri alanında Hibrit zoom da önemli bir yenilik. OPPO’nun bu teknolojiye yönelik çalışmaları hakkında neler söylersiniz?

Geliştirmesine ve uygulamasında ön saflarda yer aldığımız hibrit zoom çözümlerine çok önem veriyoruz. 2017 yılında OPPO, dünyanın ilk 5 kat kayıpsız dijital yakınlaştırmasını geliştirdi. Ve 2019’da 10 kat hibrit yakınlaştırma elde etmek için bu teknolojinin gelişmiş bir versiyonunu Reno 10X’te kullandık.
En yaygın kullanım senaryolarına, en sık kullanılan özelliklere ve lensleri iyileştirmeye odaklanarak, harika fotoğraflar ve videolar üretmek için akıllı telefonlarımızdaki tüm lens türlerini en iyi hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

  • Reno 5 serisini kullanıyorum ve rakipler ile de bu ürünü test ediyorum. Gece modunda 7 – 8 saniye gibi bir pozlama süresi verse de performansı bir tık iyi olabilir. Bu konuda bir çalışma var mı? Bu özelliğin geliştirilmesi için bir güncelleme gelebilir mi?

Sayısız çekim senaryosu var. Biz de OPPO olarak kullanıcılara optimize edilmiş performans ve deneyimler sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Geliştirdiğimiz en iyi çözümlerden biri de Reno5 Serisindeki FDF Portre Video Sistemi. Bu sistem, üstün görüntü kalitesi sunmak için AE Adaptive Gain, Smart DRC ve HDR algoritmaları gibi yenilikçi görüntü işleme tekniklerini kullanan Kalite Artırma Motoru’nu içeriyor. Bu da telefonun olağanüstü görünümünü ve form faktörünü korurken sektör lideri gece videoları sunabileceğimiz anlamına geliyor. Test sonuçlarımıza göre Kalite Artırma Motoru, bir görüntünün parlaklığını %74,4’e kadar artırabiliyor ve netliğini %33,7 oranında iyileştirebiliyor. Nesilden nesle görüntüleme performansını daha iyi hale getirmek için kesintisiz çalışmaya devam edeceğiz.

  • Reno 5 serisinde Slo-Mo özelliğinde 1080p çözünürlükte 480FPS desteği var. Bu önümüzdeki dönemde 960FPS’ye çıkabilecek mi? Slo-Mo özelliğini Full HD’de sunan ilk üretici OPPO’ydu bu alanda yenilikler görebilecek miyiz?

Tüketicilerimizin temel taleplerine uygun özellikler geliştiriyoruz ve geri bildirimleri dikkatle dinliyoruz.
Yaptığımız araştırmalara göre, portre modunun tüm kamera özellikleri arasında en sık kullanılan kamera özelliği olduğunu gördük. Bu nedenle, portre videosunun performansını artırma çalışmalarımızı sürdürmeye karar verdik. OPPO, görüntüleme teknolojilerinde önemli bir uzmanlığa sahip ve sürekli olarak yeni ve son teknoloji özellikler geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor. Bu özellikler sayesinde çeşitli görüntüleme işlevleri geliştirme yeteneğine sahibiz. Yeni fikirlerimizi zamanı geldiğinde tüketicilerimize sunacağız.

  • OPPO, halen 10x optik zoom tarafında bir ürün ortaya koymadı. Oysaki 2017 yılında dünyanın ilk 5x optik zoom modülünü tanıtmıştı. O dönemden bugüne neler değişti? Zoom teknolojisinin geleceği nasıl olacak? OPPO yapay zeka algoritmasını zoom teknolojisinde kullanacak mı? Jun Luo olarak ne düşünüyorusnuz?

10x hibrit yakınlaştırma teknolojisi, OPPO’nun öncülük ederek yürüttüğü en yeni görüntüleme teknolojilerinden biri. OPPO, yeni nesil hibrit yakınlaştırma teknolojisini zaten duyurmuş durumda. Devrim niteliğinde üst üste sıralanmış periskopik zoom lens yapısıyla güçlendirilen bu teknoloji, 85 mm ve 135 mm eşdeğer odak uzunluklarında optik zoom elde ediyor ve sonuç olarak 85 mm ile 280 mm odak uzaklığı sağlayarak hibrit zoom teknolojisinin sınırlarını zorluyor. Geliştirme ve uygulamasında ön saflarda yer aldığımız hibrit zoom çözümlerine büyük önem veriyoruz. Harika fotoğraflar ve videolar üretmek için akıllı telefonlarımızdaki tüm lens tiplerini en iyi şekilde kullanmak üzere çalışmaya devam ediyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.