Akıllı Telefon Temmuz 19, 2021 9:54

iPhone 13 Nihayet Yıllardır Android Cihazlarda Kullanılan Bir Özelliğe Sahip Olacak

iPhone 13 serisi yıllardır Android ekosisteminde kullanılan ekran sürekli açık özelliğine sahip olacak. Son gelişmelere göz atalım.
iPhone 13 Nihayet Yıllardır Android Cihazlarda Kullanılan Bir Özelliğe Sahip Olacak

Bloomberg editörü Mark Gurman geçtiğimiz gün iPhone serisinin parmak izi tarayıcısına sahip olmayacağı yönünde bir rapor yayınladı. Bloomberg cephesinden iPhone 13 serisine dair özel bilgiler gelmeye devam ediyor. Aynı editör bu defa iPhone 13 serisinin ekran sürekli açık özelliğine sahip olacağı iddia etti. Şimdi bu gelişmenin detaylarına bakalım.

Apple, ekran sürekli açık işlevini beşinci nesil Apple Watch ile birlikte kullanıma sundu. Bu özelliğin o dönem tanıtılan iPhone 11 serisinde yer almaması büyük şaşkınlık yarattı. Daha sonraki gelişmeler Apple’ın pil kaygısı nedeniyle ekran sürekli açık özelliğini iPhone’lara getirmediğini yönündeydi. Fakat iPhone 13 serisi ile birlikte bu kaygılar ortadan kalkıyor. Bu kaygıyı ortadan kaldıran gelişme ise 1Hz ila 120Hz arasında uyarlanabilir olan Samsung üretimi LTPO ekranlar.

LTPO’yu OLED ekran teknolojisiyle birleştirmek iPhone13 serisinde ekranının sürekli açık kalmasını sağlayacak. Düşük yenileme hızı, ekranın düşük parlaklık seviyelerinde çalışmasına olanak tanır. Bu, ekranın tam olarak etkin olmasına ihtiyaç duymadığınız zamanlarda güç tasarrufu yapmasına yardımcı olur. Çoğu üst düzey Android akıllı telefon zaten bu özelliğe sahip ve Apple’ın uygulamasının buna benzer olması bekleniyor.

Rapora göre iPhone 13 serisinde kullanılacak bu işlevde saat ve pil seviyesi ekranda sürekli görünür olacak. Fakat ekran sürekli açık modu aktif olduğunda bildirimler geldiğinde telefondaki bu alan geçici olarak aydınlanacak. Anlayacağınız yeni iPhone’lardaki ekran sürekli açık özelliği Android’teki kadar gelişmiş olmayacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.