Apple Temmuz 17, 2021 13:03

iPhone 13 Parmak İzi Tarayıcısına Sahip Olacak mı?

iPhone 13 serisinde ekrana gömülü parmak izi tarayıcısı yer alacak mı? Merak edilen konu hakkında önemli bir kaynaktan açıklama geldi.
iPhone 13 Parmak İzi Tarayıcısına Sahip Olacak mı?

iPhone 13 serisinde parmak izi tarayıcısının yer alıp almayacağı konusu son açıklama sonrası netlik kazandı diyebiliriz. Bu yılın başlarında yayınlanan bazı raporlarda Apple’ın iPhone13 serisinde Touch ID parmak izi tarayıcına yer verebileceğine dair bilgiler yer aldı. Hatta yakın tarihli bazı haberlerde yeni iPhone’larda hem Face ID ve Touch ID’nin kullanılacağı iddia edildi. Apple’ıın son altı ay içerisinde Touch ID’yi yakından ilgilendiren bazı patent başvurularında bulunması aslına bakarsanız bu iddiayı daha da güçlendirdi. Fakat son bir açıklama iPhone 13 serisinde Touch ID’nin yer alıp almayacağı belirsizliğine son vermekte.

Bloomberg editörü Mark Gurman, iPhone 13 serisinde hala yalnızca bir biyometrik yöntem (Face ID) kullanılacağını bildirdi. Gurman’a göre Apple, bu yıl ki cihazlar için ekran altı parmak izi tarayıcısını test etti, ancak bu özellik bu nesil iPhone’lar görünmeyecek.

Geçen yılki koronavirüs pandemisi nedeniyle kullanıcılar iPhone 12’nin tek biyometrik doğrulama yöntemini eleştirmişti. Maske takarken Face ID çalışmıyordu. Apple daha sonra, maske takarken iPhone’un kilidini hızlı bir şekilde açmaya olanak tanıyan yeni bir özellik geliştirdi. Ancak tüm iPhone kullanıcılarının bu özellikten yararlanabilmesi için Apple Watch sahibi olması gerekiyordu. Bu nedenle çoğu Apple kullanıcısı Touch ID’nin dönüşünü dört gözle bekliyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.