Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 16, 2021 15:20

Steam Deck ile Oyunlar Ele Geliyor

Valve, Nintendo Switch rakibi olması beklenen Steam Deck konsolunu tanıttı. Bu konsol ile Steam oyunlarını elde oynayabileceksiniz.
Steam Deck ile Oyunlar Ele Geliyor

Oyun dünyasında çip krizine rağmen yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Oyuncular Nintendo Switch Pro beklerken, Nintendo geçtiğimiz günlerde Nintendo Switch OLED ekranı tanıtmıştı. Teknik özellikler açısından ana model ile aynı olan OLED ekranlı modele bugün sürpriz bir rakip geldi. Steam’in geliştiricisi Valve bugün Steam Deck konsolu ile karşımıza çıktı. Taşınabilir PC gibi bir forma sahip olan bu konsol Steam oyunlarını elde oynamanızı sağlıyor.

Steam Deck özellikleri

Steam’in yeni konsolu AMD platformu üzerine inşa ediliyor. Zen 2 çekirdekleri ve RDNA2 grafik birimi sayesinde oyunları akıcı bir şekilde oynatmayı vadeden bu konsol, 1.6 TFLOP gücünde ekran kartına sahip. AMD’nin APU’sundan da beslenen Steam Deck, 3.5 GHz hıza kadar çıkabiliyor.

16 GB LPDDR5 RAM ile gelen bu konsolda PCIe Gen 2 arabirimi bulunuyor. Depolama tarafında ise 64 GB, 256 ve 512 GB eMMC depolama seçenekleri yer alıyor. Ayrıca bu konsolda microSD kart desteği de yer alıyor. Özünde el konsolu olan Deck, 7.0 inç büyüklüğünde 400 cd/m2 parlaklığa çıkabilen 1280 x 800 çözünürlüğünde dokunmatik LCD ekran ile geliyor. İki mikrofon ve stereo hoparlör ile gelen konsol 2 saat ile 8 saat arasında kullanım deneyimi sunuyor. Ayrıca konsolu HDMI ile monitöre de bağlayabiliyorsunuz.

Steam Deck

SteamOS 3.0 ile gelecek olan konsol ilginç bir şekilde 399 dolar gibi oldukça uygun bir fiyattan satışa sunulacak. Aralık ayında bizlerle olacak olan Steam’in konsolu, PC oyunlarını ele getirmesi ile rakiplerinin bir adım önünde yer alacak. El konsolu pazarında şu an sadece Nintendo Switch aktif olarak yer alıyor.

Steam’in de bu alana girmesi ile diğer firmaların da el konsolu üretme ihtimali yükselecek gibi görünüyor. Türkiye pazarına da giriş yapmasını beklediğim Steam’in oyun konsolu umarım fiyat açısından bizleri üzmez ve yerel fiyatlandırma ile gelir.

Steam Deck

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.