LG Temmuz 16, 2021 15:55

LG Gelirlerini Katladı! LG’ye Telefon İşinden Çekilmek Yaradı!

Telefon sektöründen çekilen LG, 2021'in 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Güney Koreli firma bu çeyrekte gelirlerini katlamayı başardı.
LG Gelirlerini Katladı! LG’ye Telefon İşinden Çekilmek Yaradı!

Güney Koreli teknoloji devi LG geçtiğimiz aylarda sürpriz bir şekilde telefon işinden çekildiğini açıklamıştı. Sürekli zarar eden mobil alandan çekilen firma, bugün 2021’in 2. çeyrek mali raporunu yayınladı. LG’nin mobil alanda almış olduğu kritik kararın gelirleri artımasını sağladığı bu çeyrekte açıkça görünüyor.

LG yüzde 50’ye varan gelir artışı ile dikkat çekiyor

Samsung’un anavatanında en büyük rakibi olan firma, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 48,4 artış ve şirket tarihindeki en yüksek çeyrek geliri olan 17,1 trilyon KRW’lik geçici konsolide gelir açıkladı. 1,1 trilyon KRW’lik faaliyet karının, bir yıl önceki ikinci çeyreğe göre yüzde 65,5 daha yüksek olması bekleniyor.

Mobil Telefon İş Birimi’nin ay sonunda resmi olarak kapanmasıyla birlikte, birimin kazançları bu çeyreğin kazanç raporuna yansıtılmayacak. Ayrıca durdurulan faaliyet zararları olarak değerlendirilecek. 2021’in ilk çeyreğine ilişkin kazançlar da bu değişikliği yansıtacak şekilde, gelirlerde 17,8 trilyon KRW ve işletme karında 1,8 trilyon KRW’ye ayarlanacak. Bu rakamlar, LG’nin net kar dahil nihai kazanç sonuçlarından önce yatırımcılara bir hizmet olarak sunulan K-IFRS’ye dayalı geçici konsolide kazançlardır. LG’nin diğer birimleri ile ilgili ayrıntılar bu ay içerisinde resmi olarak açıklayacak.

LG Mobile

LG Mobile

LG’nin mobil alanda çekilip daha iyi olduğu alanlara yönelmiş olması firmanın geleceği için önemli bir adımdı. Görünüşe göre bu karar firmaya olumlu bir şekilde yansımış. Gelecekte ne olur bilinmez ama LG’nin uzun bir süre mobil alana giriş yapmayacağını düşünüyoruz. Firmanın elindeki patent ve teknolojileri satması durumunda gelirini 2-3 kat artıracağını belirtelim. Ancak firma şimdilik bu yola girmeyecektir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.