Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 16, 2021 11:20

iPhone Sahipleri Bas Bas Paraları Leyla’ya Diyor

Amerika'da yapılan araştırmalara göre iPhone sahipleri paralarını resmen saçıyor. Eski model sahipleri kat ve kat pahalı modelleri alıyor.
iPhone Sahipleri Bas Bas Paraları Leyla’ya Diyor

Amerika’da satın alma eğilimleri ile ilgili araştırmalara bir yenisi daha eklendi. CIRP, bu yılın Nisan-Haziran çeyreğinde iPhone, iPad, Mac veya Apple Watch satın alan 500 ABD’li müşteriyle anket yaptı. Bu anket sonrasında araştırmacıların bulduğu şey, Apple müşterilerinin önceki çeyreklere göre daha fazla para harcaması oldu.

Sektördeki genel eğilim, yükseltme döngüsünün büyümesi olsa da, ABD’li alıcılar eskisinden daha yeni iPhone’larda işlem görüyordu. CIRP, eski modellerin sayısının daha küçük olduğunu ve birçok çeyrekte ilk kez daha pahalı modellerle değiştirildiğini belirtiyor. Artık eski model Apple cihaz kullananlar bu yıl cihazlarını kat ve kat daha fazla ücret ödeyerek yenileme başladı. Ancak Apple müşterileri firmaya sadık olduğundan yine tercihlerini Apple ürünlerinden yana kullanıyor.

Bu yılın Haziran ayında sona eren 12 aylık dönemde, alıcıların yüzde 37’si önceki telefonlarını 2 yıl veya daha kısa süre boyunca, yüzde 30’u ise 3 yıl veya daha uzun süre boyunca elinde tutmuş. Yani bu yıl artık insanlar cihaz yenileme ihtiyacında duymuş gibi görünüyor.

iPhone

Apple artık ortalama bir satış fiyatı bildirmiyor, bunun yerine ABD ağırlıklı perakende ortalama fiyatına (US-WARP) odaklanıyor. CIRP, alıcıların daha yüksek son modelleri seçmesiyle bu çeyrekte bu sayının arttığını tahmin ediyor. ABD’deki satışların çoğu, toplamda yüzde 63 ile mevcut iPhone 12 serisine ait. Geçen yılın aynı döneminde selefinin satışların yüzde 65’ini oluşturuyordu. Analistlere göre, insanların büyük bir bölümü iPhone 12 Pro Max’i bir sonraki telefonu olarak seçti.

Bir diğer olumlu eğilim, Apple’ın kendi perakende operasyonları aracılığıyla satışlarında önemli bir artış kaydetmesi oluyor. Amerika’daki Best Buy ve Target benzeri teknoloji perakende mağazalarında iPhone’ların satışı yüzde 66 seviyesine kadar çıkmış durumda. Bilmeyenleriniz için Amerika’da insanlar telefon alacakken genellikle ya operatörlerine ya da Apple Store’ları tercih ediyordu. Artık bu alışkanlıklar da değişmeye başlamış gibi görünüyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.