Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 16, 2021 13:23

4GB RAM 7GB, 8GB RAM 13GB Oldu! Nasıl mı? (Video)

4GB RAM 7GB RAM yapılabilir mi? Peki 8GB RAM 13GB RAM olur mu? Bal gibi de olur? Peki nasıl mı olur? Gelin birlikte yapalım...
4GB RAM 7GB, 8GB RAM 13GB Oldu! Nasıl mı? (Video)

Akıllı telefonlar hayatımızda daha fazla yer kaplamaya devam ederken özellikle uygulama ve oyunların da daha fazla donanım kullanmaya başladıklarını görüyoruz. Bir akıllı telefon ya da bilgisayar alırken ne kadar fazla donanım gücü varsa; o kadar iyidir, diyoruz. Bugün yapılan  bir güncelleme ile birlikteyse cep telefonlarındaki RAM miktarı 5GB’a kadar evet yanlış okumadınız tam 5GB’a kadar arttırılabiliyor. Yani 4GB RAM 7GB ve 8GB RAM, 13GB RAM‘e kadar arttırılabiliyor.

OPPO’nun bir süredir üzerinde çalıştığı Akıllı Bellek Geliştirime Teknolojisi artık telefonlarda  kullanılmaya başlandı. Bu sayede bugün ülkemizde satılmakta olan Reno 5, Reno 5 lite ve OPPO A74 modellerine RAM Arttırma özelliği de gelmiş bulunuyor. Bu teknolojinin nasıl kullanıldığınız ise aşağıdaki videoda şurup gibi sizlere anlattık.

Son dönemde kullanıcıların özellikle ve oyunda bellek arttırımına ihtiyaç duyması sonrasında geliştirilen bu teknoloji ise kullanmadığınız hafızanın bir kısmını alarak RAM’e aktarıyor ve RAM yani bellek ihtiyacını hafızadan gerçekleştiriyor. Yani bir nevi sanal bellek oluşturuluyor. Bunun nasıl yapıldığını ise aşağıdaki videoda bulabileceksiniz. OPPO’nun yaptığı açıklamada bu güncellemenin ColorOS 11.3 güncellemesi ile kullanıcılara sunulacağı belirtiliyordu ama biz bu güncellemeyi Android 11 üzerine ColorOS 11.1 güncellemesinde yaptık. Şimdi dilerseniz birlikte telefonlarımızın RAM’lerini arttıralım…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.