Akıllı Telefon Temmuz 15, 2021 14:22

TikTok İndirme Rekoru Kırarak Facebook’u Yakaladı

Henüz beş yaşında bir uygulama olan TikTok indirme sayısında popüler eski uygulamaları geride bırakmayı başardı. Hedef Facebook'u geçmek.
TikTok İndirme Rekoru Kırarak Facebook’u Yakaladı

TikTok veya Çin’de bilinen adıyla Douyin kısa süre içerisinde dünyanın en popüler uygulamalarından biri haline geldi. App Store ve Google Play Store’da 1 milyardan fazla kişi tarafından aktif olarak kullanılan platform son bir rapora göre Facebook’tan sonra dünyanın en çok indirilen uygulaması oldu. TikTok indirme sayısı 3 milyar barajını aşmış durumda.

Araştırma firması SensorTower’ın son verilerine göre, popüler TikTok uygulaması App Store ve Google Play Store’dan üç milyar kez indirildi.

TikTok, Facebook’tan sonra bu kadar çok indirmeye sahip olan ikinci uygulama olarak kayıtlara geçti. TikTok ayrıca 2.5 milyar doların üzerinde harcamayla elit uygulamalar listesine de girmeyi başardı. Bu liste ayrıca Tinder, Netflix, YouTube ve Tencent Video gibi uygulamalar yer alıyor.

TikTok, Hindistan ve Pakistan gibi birçok ülkede yasaklanmasına rağmen bu rekor indirme sayısına ulaşmayı başardı. Uygulama Çin’de de yasaklandı, ancak TikTok’un ana şirketi ByteDance, Çin pazarı için Douyin adlı özdeş bir uygulama oluşturdu ve bu sonuçlar SensorTower verilerine de dahil edildi.

SensorTower ayrıca Kwai ve Moj gibi rakip uygulamaların TikTok’un etkili olduğu pazarı ele geçirmeye çalıştığını bildiriyor. Analistler, TikTok’un piyasaya hakim olmaya devam etmesi için kurucu şirket olan ByteDance’in yenilik yapmaya devam etmesi gerektiğine inanıyor.

SensorTower ayrıca, daha fazla insanın platformda özel içerik oluşturması ve hayranları düzenli olarak TikTok’ta oturum açmaya zorlaması için TikTok’un kendi ekosistemini daha da geliştirmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.