Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 15, 2021 17:38

Kripto Para Madenciliği Tamamen Yasaklandı

Çin kripto para madenciliği için son eyaletinde düğmeye bastı. Artık madencilik Çin'in tamamında resmi olarak yasaklanmış durumda.
Kripto Para Madenciliği Tamamen Yasaklandı

Çin, kısa bir süre önce ülkesinde kripto para madenciliği konusunda yasaklama kararları almaya başlamıştı. Bugün ise Anhui, kripto para madenciliğini tamamen yasaklayan son Çin eyaleti oldu. Eyalet hükümeti, bu hareketin önümüzdeki üç yıl içinde ciddi elektrik kesintilerini hafifletmeye yardımcı olacağını söyledi.

Çinli kaynakların aktardığına göre, kripto madenciliği artık Çin‘in tamamında yasaklanmış durumda. Önümüzdeki günlerde eyaletteki tüm kripto madenciliği çiftlikleri aşamalı olarak kaldırılacak. Hefei Media Group, üç yıl içinde Anhui’nin elektrik talebinin artacağını ve 73.14 milyon kWh’ye ulaşacağını ve bugün ilin 48,4 milyon kWh sağlayabildiğini bildirdi. Madencilik yasaklanmazsa, gerçek bir enerji krizi gelecek.

Yaklaşık bir ay önce, Çin’de kripto para madenciliğine karşı mücadele, yetkililerin büyük kripto çiftliklerinin kapatılmasını emrettiği güneybatıdaki Sichuan eyaletine yayıldı. Benzer önlemler İç Moğolistan, Qinghai, Xinjiang ve diğer eyaletlerdeki yetkililer tarafından da alındı.

Eyalet yetkilileri, enerji yoğun endüstriler ve çevre kirliliği ile ilgili endişeleri dile getiriyor. Çinli bitcoin madencileri, mevsime bağlı olarak kömür ve hidroelektrik kullanıyor. Karbon ayak izini azaltmak isteyen hükümetin dikkatini çeken şey kömür kullanımı.

Kripto Para Madenciliği

Madencilikten dolayı, ekran kartı, işlemci, RAM ve SSD fiyatları karaborsaya düşmüş ve stok sorunu patlak vermişti. Bu işin donanım kısmı. Enerji tüketiminde de dünya genelinde inanılmaz bir artış var. İnsanlar para kazanmak uğruna dünyanın enerjisini sömürmeye devam ediyor. Bakalım Çin’in bu yerinde kararına diğer ülkelerden de destek gelecek mi?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.