Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 14, 2021 18:22

iPhone 13 Hakkında Her Şey Burada!

Apple, iPhone 13 ailesi ile Eylül ayında karşımıza çıkacak. Bu yıl dört farklı model tanıtacak olan Apple, bakalım bizlere neler sunacak?
iPhone 13 Hakkında Her Şey Burada!

Teknoloji dünyasının merakla beklediği Eylül ayı için artık geri sayım başladı diyebiliriz. Cupertinolu teknoloji devi bu yıl karşımıza dört farklı iPhone 13 modeli ile çıkacak. iPhone 12 ile büyük bir yenilik sunmayan Apple’ın bu yıl kullanıcılarını kazanması için bir takım dikkat çeken yenilikler sunması bekleniyor. Peki, yeni seri nasıl olacak? iOS kullanıcılarının yüzü bu sefer gülecek mi?

iPhone 13 dikkat çeken yenilikler ile gelecek

Bu zamana kadar gelen sızıntılar iPhone 13 ailesinde çentiğin küçüleceği yönünde. iPhone X ile hayatımıza giren çentik kavramı, TrueDepth kamera sisteminden dolayı uzun yıllar küçültülememişti. Apple bu yıl daha küçük bir çentik ile karşımıza çıkacak. Çentiğin ortadan kalkması görünüşe göre şimdilik mümkün değil. Belki ekran altı kamera teknolojilerinin gelişmesi ile 3-4 yıla çentikten kurtulabiliriz.

Bu yıl Apple yine tam dört model tanıtacak. Ana, mini, Pro ve Pro Max modellerini tanıtacak olan teknoloji devi, Pro modellere yine kıyak geçecek. Ana ve mini modelde 60 Hz tazelemeli OLED ekran yer alacakken, Pro ve Pro Max’te ise 120 Hz tazelemeli ProMotion OLED ekran kullanılacak. Pro modellerdeki bu ekranın 1 Hz ila 120 Hz arasında değişiklik göstermesi bekleniyor. Belki bu sayede Android telefonlarda yıllardır olan her zaman açık ekran özelliği iPhone’lara da gelebilir. Pro modellerdeki ekranın XDR olacağı da aktarılan bilgiler arasında yer alıyor. XDR ve Dolby Vision sayesinde renk doğruluğu arşa çıkacak diyebiliriz.

Apple A15 ile hızına hız katacak

Apple’ın yeni canavarlarının tamamında Apple A15 yonga seti bulunacak. Bu yonga setinin 4nm üretim süreci ile üretilmesi bekleniyor. 1+3+4 çekirdek dizilimini kullanması beklenen Apple A15 yonga setinin GPU tarafında iyileştirme sunacağını düşünüyoruz. Samsung’un AMD ile olan işbirliğini bilen Apple bakalım grafik birimi tarafında bizlere neler sunacak? RAM tarafında ise ana ve mini modelde 4 GB RAM, Pro modellerde ise muhtemelen 6 GB RAM kullanılacak.

iPhone 13 fiyat listesi

Tasarım açısından yeni serinin iPhone 12 ile aynı olması bekleniyor. Bu yüzden telefonun adının iPhone 12S olarak isimlendirilme ihtimali çok yüksek. Köşeli tasarımdan bu yıl vazgeçmeyecek olan Apple, kamera tasarımında değişiklik yapacak. Ana ve mini modelde ikili kameralar çapraz şeklinde konumlandırılacak. Bu lenslerin oldukça büyük olacağı söyleniyor.

Pro ve Pro Max’te ise yine üçlü kamera kurulumuna yer verilecek. Bu kamera kurulumuna yeni nesil LiDAR tarayıcı eşlik edecek. Pro modellerde de lensler yine büyük olacak. Şimdilik iPhone 13’ün kamera çözünürlükleri hakkında bir bilgi olmadığını belirtelim.

iOS 15 ile kutusundan çıkacak olan yeni modellerde yine MagSafe özelliği yer alacak. Kutu içeriğinden adaptör ve kulaklığı yine çıkaracak olan Apple, sade bir kutu tasarımı ile karşımıza çıkacak. Yeni modellerde Apple’ın sunacağı diğer yenilikler bilinmiyor. Muhtemelen Apple yine sektörde olmayan bir yenilik sunacaktır. Bu yeniliklerin ne olduğunu öğrenmek için Eylül’deki etkinliği beklememiz gerekecek.

Şimdi gelelim fiyatlara. Mini model 700 dolar, ana model 800 dolar, Pro model 1050 dolar ve Pro Max model 1150 dolardan başlayan fiyatlardan satışa sunulacak. Pro modellerde 1 TB‘lık depolama bulunacak. Bu depolamaya sahip modeller 1500 dolar ve üzerinde fiyata sahip olacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.