Akıllı Telefon Temmuz 14, 2021 18:50

Huawei P50 Serisi İçin Son Düzlükteyiz! İşte Tüm Detaylar

Huawei P50 serisinin tanıtımına sayılı günlerde kaldı. Neredeyse tüm detaylar netlik kazanmış durumda. İşte P50 serisi hakkında her şey...
Huawei P50 Serisi İçin Son Düzlükteyiz! İşte Tüm Detaylar

Huawei P40 serisinin tanıtımı üzerinden neredeyse on altı ay geçti ve hala P50 serisini görebilmiş değiliz. Huawei haziran ayında gerçekleştirdiği HarmonyOS etkinliğinde Huawei P50 serisine ait ilk resmi görseli paylaşarak telefonların bu yıl çıkış yapacağını müjdeli. P50 serisinin tanıtımı ABD’nin yaptırımları nedeniyle şu ana kadar üç defa ertelendi. İşlemci sıkıntısını Qualcomm’dan Snapdragon 888 4G’yi tedarik ederek gideren Huawei’in önünde artık bir engel kalmamış görünüyor.

Huawei P50 Serisi Sadece 2 Hafta Uzağımızda

Huawei’ye yakın birçok kaynak P50 serisinin tanıtımı için 29 Temmuz tarihini işaret ederken, Huawei’in henüz bu tarihi resmileştirmemesi ilginç bir durum. Hatta yakın zamanlı bazı raporlar P50 serisinin ağustos ayı içerisinde satışa sunulacağını bildiriyor. İlk etapta 4G versiyonlu model birçok pazarda tüketicilerle buluşacak.

Tanıtım tarihi ve satış süreci derken buradan devam edip P50 serisinin fiyatı konusuna eğilelim. Bu noktada P40 serisinin fiyatlarını referans alamayız, zira P50 serisinde 5G bağlantısının olmaması bunun yerine nispeten daha ucuz bir işlemci olan Snapdragon 888 4G’nin kullanılacak olması fiyat konusunu belirsizliğe itiyor. Türkiye özelinde konuşursak hem P50 hem de P50 Pro’nun 10 bin TL’nin üzerinde fiyatlandırılacağı kesin.

Huawei, P50 serisinde tasarımı baştan aşağıya değiştirecek. Ön bölümde kamera artık bir adet ve ekran üzerinde merkeze yerleştiriliyor. Asıl değişim arka bölümde. Daha önce görmediğimiz bir arka kamera tasarımına sahip olacak telefonda üç ve dörtlü kamera paketleri için hap şeklinde iki büyük delik tercih ediliyor. P50’de üç, P50 Pro’da ise dört kamera yer alacak.

Huawei P50 ve P50 Pro

P50 modelinde ana kamerada 50 megapiksel çözünürlüğünde Sony IMX707  sensör yer alacak. Bir diğer kamera geniş açılı olacak ve burada kullanılacak sensörün ise Sony IMX600 olduğu bildiriliyor. P50’deki üçüncü kamera ise 3x yakınlaştırma gerçekleştiren bir telefoto sensör olacak.

P50 Pro modeline baktığımızda ana kamerada 1 inç boyutlu Sony IMX800 sensörü göreceğiz. Geniş açılı kamerada Omnivision OV64A sensör yer alırken, etkili yakınlaştırma içinse bir de 5x yakınlaştırma gerçekleştiren periskop kamera kullanılacak. P50 Pro’nun kamera biriminde bir de ToF kamera yer alacak.

Huawei P50’de 6.3 inç büyüklüğünde Full HD + çözünürlüğünde 120Hz düz OLED ekran kullanılacak. P50 Pro modelindeki ekran ise 6.6 inç büyüklüğünde görünüyor. 2696 x 1224 piksel çözünürlüğe sahip olan kavisli OLED ekran 120Hz tarama hızını destekleyecek.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.