Akıllı Telefon Temmuz 14, 2021 13:23

Galaxy Note 21 Tanıtılacak mı? Samsung Seriyi Sonlandırıyor mu?

Galaxy Note 21 Ultra bu yılın en çok beklenen modellerinden biri olsa da, telefonun işlemci sıkıntısına takıldığı bildirildi. Peki gerçekten öyle mi?
Galaxy Note 21 Tanıtılacak mı? Samsung Seriyi Sonlandırıyor mu?

Ekim 2011 tanıtılan 5.3 inç ekranlı Galay Note o dönem sadece Samsung değil mobil dünyasına adına önemli bir dönüm noktası oldu. Galaxy Note modeli diğer üreticilere ilham vererek büyük ekranlı telefonların önünü açtı. Samsung, Galaxy Note 7 faciası sonrası neredeyse her yıl bir ya da birkaç Note serisi telefon duyurdu. Note 7’nin yerine daha sonra Note FE’nin tanıtıldığını hatırlatalım. 2021 yılına geldiğimizde bu yıl Galaxy Note 21 ve Note 21 Ultra‘nın tanıtılmayacağı konuşuluyor. Samsung bu gelişmeyi doğrularken, gelecek yıldan itibaren serinin kaldığı yerden devam edeceği de belirtti.

Galaxy Note 21 Serisi Bu Sene Tanıtılmayacak

Peki durum gerçekte de öyle mi? Bu yıl Note 21 serisi küresel çapta bir krize dönüşen çip sıkıntısı yüzünden mi tanıtılmadı? Ya da Samsung’un bu tarafta farklı stratejileri mi var? Arı kovanına çomak sokalım ve bize göre buzdağının bir de görünmeyen yüzüne bakalım.

Samsung, Galaxy Note 21 serisinin işlemci sıkıntısı nedeniyle bu yıl ürün yol haritasından çıkarıldığını duyurdu. Peki Note 21 serisinde hangi işlemci kullanılacak? Pazara göre Exynos 2100 ve Snapdragon 888 / 888 Plus. Eğer Samsung çip tedarikinde sorun yaşıyorsa bu işlemciyi kullanan başka bir telefon piyasaya sürmemesi gerekiyor. Fakat durum hiç de öyle görünmüyor.

Samsung’un 11 Ağustos tarihinde duyuracağı Galaxy Z Fold 3, Galaxy Z Flip 3 ve eylül ayında tanıtacağı Galaxy S21 FE modellerin tümünde Snapdragon 888 ya da Exynos 2100 işlemci birimlerini kullanılacak. Hani çip krizi vardı? Samsung dahil bütün markalar Snapdragon 888’li modellerini bir bir duyururken işlemci sıkıntısı sadece Note 21 serisini mi vurdu?

Tahminimiz Samsung, Galaxy Note serisini bu yıl yenilemeyerek yeni bir stratejinin denemesini yapacak. Galaxy S21 Ultra’da sunulan S-Pen desteği, yine Galaxy Z Fold 3’ün de kalem desteğiyle gelmesi, Galaxy Note 21 serisine olan ihtiyacı bir nebze ortadan kaldırıyor. Samsung böylece Note 21 serisinin diğer kalem destekli telefonların satışlarına darbe vurmasını istemiyor olabilir.

Samsung katlanabilir telefonlarda fiyat seviyesini aşağı düşürmek istiyor. Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3’de fiyatların öncül modellere göre en az %20 daha ucuz olacağı yönünde bilgiler geliyor. Çok değil en fazla bir yıl sonra katlanabilir telefonlarda fiyat Galaxy Note serisine yaklaşmış olacak. Galay S serisinde Ultra modelin bundan sonra S-Pen’le sunulacak olması Galaxy Note serisine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Samsung bundan sonra yeni bir Note serisi telefon duyurur mu?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.