AMD Temmuz 13, 2021 16:58

AMD Performans Konusunda Intel’i Geçti

İşlemci pazarı kızışmaya devam ediyor. AMD performans konusunda ezeli rakibi Intel'i geride bırakmayı başardı. İşte en hızlı işlemci!
AMD Performans Konusunda Intel’i Geçti

PC tarafında hem oyun hem de iş istasyonu için geliştirilen işlemciler iki dev arasındaki rekabeti körükledi. AMD ve Intel arasındaki rekabette uzun bir süredir Intel’in liderliği vardı. Ancak AMD performans konusunda bugün rakibini geride bırakarak herkesi şaşırtmayı başardı. Master Lu performans testinin geliştirme ekibi, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için en üretken işlemcilerin derecelendirmelerini yayınladı.

AMD, dünyanın en hızlı masaüstü işlemci sıralamasına hakim. Ancak en hızlı performans gösteren dizüstü bilgisayar işlemcisi olarak Intel’in gerisinde kaldı. Aynı zamanda AMD, ilk beşte diğer dört sırada yer alıyor.

Masaüstünde AMD performans konusunda lider

64 çekirdekli AMD Ryzen Threadripper 3990X, 1.718.608 puanla en üretken masaüstü işlemcileri sıralamasında lider oldu. İkincilik, 1.271.635 puanla 32 çekirdekli Ryzen Threadripper 3970X‘e gitti.

Üçüncülüğü ise 1.052.712 puanla 16 çekirdekli Ryzen 9 5950X aldı. Dördüncülük 24 çekirdekli Threadripper’a gitti. İlk beşteki tek Intel işlemcisi 915913 puanla i9-10980XE oldu.

Dizüstünde liderlik hala Intel’de

Dizüstü bilgisayar işlemcileri sıralamasında Intel Core i7-11800H 667.148 puanla lider olurken, ikinci sırada yer alan Ryzen 9 5900HX sadece 584.684 puan aldı.

AMD performans

Master Lu benchmarkının geliştiricileri, AMD’nin son yıllarda çiplerinin bilgi işlem gücü alanında ne kadar güçlü bir sıçrama yaptığını ve bunun çeşitli alanlarda Intel’i geçmesine ve hatta pazar payını geri kazanmasına olanak tanıdığını vurguluyor. Ancak Intel, dünya çapında masaüstü bilgisayar pazarının yüzde 70’ini oluşturan satışlar açısından pazar lideri olmaya devam ediyor.

İki firma arasındaki rekabet şüphesiz ki bize yarayacak. AMD’nin fiyat konusunda Intel’den daha ucuz olup daha fazla performans sergilemesi, Intel’in ilerleyen dönemde fiyatları kırmasına neden olabilir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.