Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 12, 2021 17:21

WhatsApp Gizlilik Konusunda Durdurma Kararı Aldı

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp gizlilik konusunda durdurma kararı almak zorunda kaldı. Peki, neden böyle bir karar aldı?
WhatsApp Gizlilik Konusunda Durdurma Kararı Aldı

WhatsApp gizlilik politikasını uygulamaya çalışırken birden fazla engelle karşılaştıktan sonra, Delhi Yüksek Mahkemesine yeni Kişisel Verileri Koruma Yasası yürürlüğe girene kadar güncellemeyi geri çekeceklerini söyledi. Ocak 2021’de WhatsApp yeni bir gizlilik politikası ve hizmet şartları güncellemesi sundu ve veri paylaşımı uygulamaları nedeniyle kullanıcı tabanından çok fazla tepki aldı. O dönemde, politikayı kabul etmeyenler için özelliklerin kısıtlanacağı açıklanmış ancak geri adım atılmıştı.

Mart ayında Hindistan Rekabet Komisyonu (CCI), WhatsApp’a muhtemelen rekabet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma açıldığını duyurdu. Buna karşılık, WhatsApp ve Facebook, CCİ’nin soruşturma kararına itiraz etmek için mahkemeye başvurdu.

Mahkeme duruşması sırasında WhatsApp, parlamento yaklaşan dava için masaya yatırılan Kişisel Verilerin Korunması Yasasını geçene kadar gizlilik politikası güncellemesini beklemeye almayı taahhüt etti. Bu süreçte WhatsApp, güncellemeyi kullanıcılarına göstermeye devam edecek ancak kullanıcıları bunu kabul etmeye zorlamaktan da kaçınacak. WhatsApp, Parlamento izin verene kadar politikayı uygulamayacak.

WhatsApp gizlilik

WhatsApp

Türkiye’de de WhatsApp’ın kullanıcı verilerini Facebook ve iştirakleri ile paylaşmasının önüne geçilmesi için atılımlar yapılmıştı. Ancak WhatsApp’ın bu politikasını geri çekmesi ile Türkiye’de bir soruşturma başlatılmadı. Muhtemelen popüler mesajlaşma platformu önümüzdeki yıllarda bu gizlilik politikasını tekrarda yürürlüğe koymak isteyecek. O zaman Avrupa Birliği’nin devreye girmesi ve bu olayın önüne geçmesi bekleniyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.