Akıllı Telefon Temmuz 12, 2021 10:52

Nokia ve OPPO Arasında Patente Davaları Başladı

Nokia ve OPPO arasında yeni bir yargı süreci başlıyor. Nokia, patent ihlali nedeniyle Çinli akıllı telefon üreticisi OPPO'ya dava açtı.
Nokia ve OPPO Arasında Patente Davaları Başladı

Nokia ve OPPO arasında daha önce imzalanan patent anlaşması uzatılmayınca yeni bir yargı sürecinin konusu oldu. Nokia, cep telefonu endüstrisindeki ilk oyunculardan biri ve bu nedenle Finlandiya merkezli şirket, diğer üreticilere kıyasla çok daha fazla patente sahip.

Nokia’nın halihazırda birçok akıllı telefon üreticisi ile lisans anlaşmaları mevcut, fakat Nokia’nın fikri mülkiyetini korumak için patentlerini izinsiz kullananlara açtığı dava sayısı da azımsanmayacak kadar. Buna paralel olarak Nokia, Çinli akıllı telefon şirketi OPPO’ya İngiltere, Fransa, Almanya ve Hindistan olmak üzere dört ülkede patent ihlali nedeniyle dava açtı.

OPPO, Nokia’nın belli patentlerin kullanılmasına izin veren lisans anlaşmasını yenilemeyi reddederken, bu durum ikili arasında bir yargı sürecinin başlamasına neden oldu. Nokia’nın yakın zamanda Lenovo ve Daimler’e karşı kazandığı davalardaki argümanları OPPO ile başlayan yargı sürecine taşıyacak.

Nokia yaptığı resmi açıklamada, iki şirket arasında görüşmelerin olduğunu ancak OPPO’nun tek başına devam etme kararı aldığını ve tüm teklifleri reddettiğini söyledi. Nokia’nın açıklaması şu şekilde:

“OPPO ile patent lisans anlaşmamızın yenilenmesi için görüşüyorduk ancak ne yazık ki adil ve makul tekliflerimizi reddettiler. Dava her zaman son çaremizdir ve konuyu dostane bir şekilde çözmek için bağımsız ve tarafsız tahkime gitmeyi teklif ettik. Hâlâ bunun ileriye dönük en yapıcı yol olacağına inanıyoruz.”

Öte yandan OPPO, Nokia’nın bu konudaki eyleminin “şok edici” olduğunu söylüyor ve Finlandiyalı şirketi adil, makul ve ayrımcı olmayan (FRAND) koşullar altında patent lisansını itibarsızlaştırmakla suçladı.

Sorunun, OPPO’nun Find X serisi ve Reno serisi de dahil olmak üzere birçok akıllı telefonunda kullandığı Nokia’nın OZO Ses Teknolojisi ile ilgili olmadığı bildirildi. OPPO‘nun ihlal ettiği Nokia’ya ait patentler ise açıklanmadı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.