Akıllı Telefon Temmuz 11, 2021 9:51

Samsung Galaxy S22 Serisinde Performansı İşte Böyle Artırılacak

Samsung Galaxy S22 serisinde işlemci performansı en yüksek seviyede tutmak için buhar odası adlı soğutma sistemini kullanacak.
Samsung Galaxy S22 Serisinde Performansı İşte Böyle Artırılacak

Samsung Galaxy S22 serisi için hazırlıklara başlamış görünüyor. Daha önceki Galaxy S serisi telefonlarda olduğu gibi kamera ve ekran özellikleriyle fark yaratacak Galaxy S22’de bu defa performans tarafında da önemli bir geliştirmenin yaşanacağı bildiriliyor.

Samsung Galaxy S22 Buhar Odası Soğutma Sistemiyle Geliyor

Tayvan’da yayınlanan yeni bir rapor, Samsung’un tedarik zinciri ortakları ve tedarikçilerinin, Samsung’un 2022’de tanıtacağı bazı akıllı telefonları için buhar odası soğutma çözümleri geliştirmeye hazırlandıklarını iddia ediyor. Özellikle, buhar odası soğutma çözümü 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan Galaxy S22’de kullanılabilir.

Samsung Galaxy S22

Akıllı telefonlar çalışırken cihazların sıcaklığını artıran birçok dahili bileşen mevcut. Özellikle günümüzdeki telefonlar daha ince ve hafif hale geldikçe, sağlam soğutma çözümlerine duyulan ihtiyaç göz ardı edilemez. Akıllı telefonlarda yer alan işlemcinin performansını kısmak genel sıcaklığı düşürmeye bağlı olsa da, diğer taraftan baktığınızda bu cihazın performans açısından en iyi şekilde çalışmayacağı anlamına geliyor.

Cihazın aşırı ısınması, akıllı telefon üreticileri için ciddi bir operasyonel zorluk olduğundan, akıllı telefonun en yüksek performansını sağlarken aynı zamanda pil ömrünü de uzatacak çözümler geliştirmek her zaman bir öncelik olmuştur.

Akıllı telefonlardaki buhar odası soğutma çözümü, daha önce Galaxy S10 Plus, Galaxy S20 ve Galaxy Note 20 gibi bazı Samsung ürünlerinde uygulanmıştı. Buhar odası, çoğu akıllı telefonda yaygın olan geleneksel yöntemden daha iyi bir soğutma çözümü gibi görünüyor.

Buhar odası soğutması uzun süredir yüksek performanslı bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda kullanılmaktadır. Bunun için akıllı telefonlarda çok az miktarda sıvı içeren düz, vakumla kapatılmış metal bir kutu kullanılır. Bu sıvı ısındığında gaza dönüşür ve soğuyunca yoğunlaşır. İkinci bir kanal aracılığıyla ısı kaynağına geri döner. Bu olay daha geniş bir yüzey alana uygulandığından geleneksel bir ısı emiciye kıyasla daha hızlı ısı dağılımı sağlar.

Soğutma sistemleri, özelikle oyun oynarken ve işlemciyi yoğun ısı altında bırakacak uygulamalar çalıştırırken bile performansı en yüksek seviyede tutmayı sağlar. Yine bunun pil süresine de ciddi katkılar sunduğu biliniyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.