Bilgisayar Temmuz 11, 2021 10:55

Bilgisayar Satışları Dünya Çapında Arttı, Ancak…

Bilgisayar satışları dünya genelinde artış gösterse de, çip tedariki sıkıntısı sürüyor. Pazarda rekabetteki son duruma bakalım.
Bilgisayar Satışları Dünya Çapında Arttı, Ancak…

COVID-19 salgını sonucu evden çalışma sistemi, uzaktan eğitim ve oyuncu bilgisayarlarına olan talep sonrası bilgisayar satışları dünya genelinde büyük bir ivme kazanmış durumda. Üreticiler satışları artırsa da, çip krizi pek çok sektörde olduğu gibi bilgisayar sektörünü de olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Counterpoint, 2021 yılının ilk çeyrek döneminde dünya çapındaki bilgisayar satışlarını yansıtan yeni bir rapor yayınladı. COVID-19 salgını ve elektronik ürünlere olan talebin artması nedeniyle dünya çapında devam eden bir çip sıkıntısı var. Çip sıkıntısının etkisi çok büyük ve yeni raporlar, bu etkinin bu yıl da devam edeceğini gösteriyor.

Rapora göre dünya çapındaki PC pazarı, 2020 yılının ilk çeyreğine kıyasla yıllık bazda %45 büyüdü ve 75,6 milyon adete ulaştı. Buna karşılık, rakamlar mevsimsellik etkiler nedeniyle 2020’nin 4. çeyreğine göre  %14 düştü.

Dünya geneli bilgisayar satışlarında %24 pazar payı bir kez daha Lenovo yer aldı. %22.9 pay ile HP ikinci sırada yer alırken, onu %16.5 pazar pay ile Dell izliyor. Listenin dördüncü sırasında %9 pazar payı ile Apple yer almakta.

Rapora göre, geçen yıla kıyasla PC pazarındaki bu büyümenin evden çalışma, evden eğitim-öğretim faaliyetleri ve oyun dizüstü bilgisayarlarına olan talepten arttığı bildiriliyor. Yine rapora göre şirketler hala CPU, ekran sürücüsü devreleri ve güç yönetimi devreleri gibi bileşen sıkıntısıyla karşı karşıya. Benzer şekilde, WiFi işlemcilerinde de tedarik sıkıntısı sürüyor. Bu durumun bu yıl da devam edeceği ve 2022 yılının sonlarında normale dönmesi bekleniyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.