Akıllı Telefon Temmuz 10, 2021 11:57

LG ve Apple Anlaşamadı, Kazanan Samsung Oldu

LG ve Apple, iPhone satışları konusunda anlaşamadı. Bu durumun kazananı tabii ki Samsung oldu. Anlaşmazlığın detaylarına göz atalım.
LG ve Apple Anlaşamadı, Kazanan Samsung Oldu

LG ve Apple arasındaki anlaşmaya göre bu yaz döneminde Güney Kore’deki 400’den fazla LG mağazasında iPhone başta olmak üzere bazı Apple ürünleri satılacaktı. Hatta, LG bu yönde çalışanlarına eğitimler vermeye bile başladı. Fakat son gelişmeler LG’nin Apple imzalı ürünleri mağazalarında şu an için satamayacağını gösteriyor.

Akıllı telefon pazarında sürekli zarar eden LG’nin telefon işini sonlandırıp yine bu alanda kârlı operasyonlara yönelmesi iyi bir fikir olarak görünüyordu. LG, Güney Kore’deki küçük ölçekli satıcıları olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle bu süreci şimdilik askıya aldığını açıkladı. Tabii bu kararda küçük ve orta ölçekli işletmelerden gelen kamuoyu tepkisinin büyük etkisi oldu.

Güney Kore hükümetinin, Samsung ve LG gibi devlerin sahip oldukları mağazalarda rakip ürünler satmasını engelleyen daha küçük perakendecileri koruma amaçlı bir politikası var. LG mağazalarında iPhone, iPad, Apple Watch ve AirPods ürünlerin satılması, hala devam eden pandeminin etkisiyle başa çıkmakta zorlanan daha küçük mağazalardan müşterileri uzaklaştırabileceğinden endişe ediliyor.

LG’nin 400’den fazla mağazada iPhone satışına başlaması ülkedeki 5G pazarı için bir tehdit olarak görülüyor. Tabii bu en çok da Samsung için büyük bir tehdit oluşturuyor.

LG’nin de bu süreçle ilgili endişeleri yok değil. LG, Apple ürünlerinin satışı sonrası kullanıcıların kendi mağazalarında bile LG markalı ürünlerden uzaklaştıracağını düşünüyor. iPhone satışlarının hangi LG mağazalarda yapılacağı yönünde de ikili arasında anlaşmazlıklar var. LG, ülkedeki tüm mağazalarında Apple ürünleri satmak isterken, Apple konumları ve bazı gereksinimleri karşılayamadığı gerekçesiyle 200 kadar mağazada ürün satmak istiyor.

Çalışanları için Apple ürünleri hakkında bir eğitim programını sonlandıran LG’nin pandemiden sonra buna devam edip etmeyeceği belli değil. LG bu durumu  geçici bir askıya alma olarak adlandırıyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.