Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 9, 2021 19:50

Huawei Ekran Altı Kamera Teknolojisine Geçiş Yapıyor

Çinli devler teknolojiye yön vermeye devam ediyor. Şimdi de Huawei ekran altı kamera teknolojisine geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Huawei Ekran Altı Kamera Teknolojisine Geçiş Yapıyor

Apple’ın bir dönem yön verdiği teknoloji şimdilerde Çin’in elinde. Çinli üretici ZTE ilk olarak ekran altı kameraya yer veren firma olarak tarihe geçmişti. ZTE’yi yakında tanıtılacak olan Galaxy Fold 3 ile Samsung’un izlemesi beklenirken bugün sürpriz bir gelişme yaşandı. Huawei ekran altı kamera teknolojisi için patentlerini alarak karşımıza çıktı.

Huawei ekran altı kamera teknolojisi için patent aldı

LetsGoDigital‘in alınan patenti render etmesi ile ortaya çıkan bu patente göre; Huawei’nin yeni ekran altı teknolojisi orta segment bir telefonda kullanılacak. Tasarımsal açıdan Huawei’nin orta segment telefonlarını andıran bu çizimlerin çok yakında hayata geçirilmesi bekleniyor. Bugün Çin’de satışa sunulan Honor X20 SE modeline benzeyen bu patentin Asıl patent, Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi tarafından da onaylandığı söyleniyor.

Çentiği gizlemek için firmalar bir dönem pop-up kamerayı kullanmıştı. Ancak bu kamera teknoloji pek tutmadığı için ekran altı kamera denenmeye başlanmıştı. Muhtemelen 2-3 yıl içerisinde bu teknoloji amiral gemisi modellerde de kullanılabilecek seviyeye çıkacak.

Huawei Ekran Altı Kamera

Apple’ın bu teknolojiye geçmesi muhtemelen 5-6 yılı bulacak. Çinli bir diğer üretici OPPO‘nun da bu konuda atılımlarının olduğu söyleniyor. İlk olarak orta segmentte denenecek olan bu teknolojinin gelecek vadettiğini düşünüyoruz. Çentik konusu muhtemelen önümüzdeki yıllarda tarih olacak. Bu sayede mobil ekranlar beklendiği gibi bir deneyim sunabilecek.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.