Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 8, 2021 15:22

Telefonun Su Geçirmez Özelliği Nasıl Test Edilir?

Su geçirmeyen telefonlar son yıllarda oldukça popüler oldu. Peki, telefonun su geçirmez özelliği nasıl test edilir? İşte bu uygulamayla!
Telefonun Su Geçirmez Özelliği Nasıl Test Edilir?

Telefonların kullanım alanlarının genişlemesi ile su geçirmez özelliği mobil alana da gelmişti. Hatta bu o kadar yayınlaştı ki orta segmentte bile IP67 sertifikalarını görmeye başladık. Peki, telefonun su geçirmez özelliği nasıl test edilir? Eğer bir telefon aldıysanız ve bu özelliğe sahip olup olmadığını bilmiyorsanız bu uygulama hayatınızı kolaylaştıracak.

Telefonun Su Geçirmez Özelliği Nasıl Test Edilir?

Telefonunuzun suya dayanıklılığını test etmenizi sağlayan Water Resistance Tester uygulaması Google Play’de resmi olarak yayınlandı. Water Resistance Tester uygulaması, akıllı telefonunuzun barometresini kullanıyor ve telefonunuzun suya dayanıklılığını ölçmek için suya batırılması gerekmiyor. Bir barometrik sensör, cihazın içindeki basınç seviyesini alıyor ve uygulama bu basınçtaki değişiklikleri ölçüyor.

Ölçüm yapmak için telefonu düz bir yüzeye koyup iki başparmak ile ekrana sıkıca bastırmanız gerekiyor. Kontrol ettikten sonra uygulama, telefonunuzun hala su geçirmez olup olmadığını size bildirecek. Uygulama yalnızca belirli bir koruma derecesini karşılayan veya bir barometre ile donatılmış akıllı telefonları destekliyor. Eğer telefonunuzda barometre özelliği varsa bu uygulamayı Play Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Uygulama, telefonunuzda yerleşik barometreyi kullanarak IP67 / IP68 su geçirmez contaların hala telefonunuzda olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı oluyor. Cihazın düşmesi ve eskimesi nedeniyle contaların zarar görebileceğini lütfen unutmayın. Hatta su geçirmez telefonların sıvı teması sonrasında garanti dışı kalabileceğini de belirtelim. Yani benim telefonum su geçirmiyormuş deyip suya dalmayın.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.