Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 8, 2021 20:55

Samsung RAM ve Depolama Pazarında Rakip Tanımıyor

Güney Koreli Samsung RAM ve depolama pazarında rakiplerini egale etmeyi başardı. Firma pazarın yarısından fazlasına hakim.
Samsung RAM ve Depolama Pazarında Rakip Tanımıyor

Samsung, telefon ve televizyonları ile parasına para katsa da firmanın gelir kaynakları bu kadarla da sınırlı değil. Samsung RAM ve depolama konusunda rakibi Apple’a bile parça tedariği sağlıyor. Sadece Apple da değil. Piyasadaki Android telefonların büyük bir bölümüne Samsung, NAND ve DRAM desteği sağlıyor. Samsung bu sayede kasasını doldurmayı fazlasıyla başarıyor.

Samsung RAM ve depolama konusunda lider

Strategy Analytics’in son araştırmasına göre, küresel akıllı telefon bellek pazarı 2021’in ilk çeyreğinde 11,4 milyar dolardı. Samsung Memory, satışların yüzde 49’unu oluşturan bu pazarda lider konuma oturmayı başardı. Samsung’u SK Hynix ve Micron takip ediyor. Bu üç şirket birlikte 2021’in ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon bellek pazarı gelirinin yüzde 80’inden fazlasını oluşturdu.

Akıllı telefonlar için NAND flash bellek pazarı, özellikle orta sınıf ve üst düzey cihazlarda UFS modüllerinin benimsenmesiyle elde edilen gelirde yıldan yıla yüzde 18 artış gördü. Samsung Memory bu pazarın yüzde 42’sini elinde tutuyor. Güney Koreli firmayı yüzde 20 ile SK Hynix takip ediyor. Kioxia ise yüzde 19 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Samsung RAM

2021’in ilk çeyreğinde, akıllı telefonlar için DRAM çiplerinin satışından elde edilen yıllık gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 arttı. Samsung Memory bu pazarın yüzde 54’üne hakim durumda. Samsung’u sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 20 ile SK Hynix ve Micron takip ediyor.

Samsung’un DRAM ve NAND konusunda özellikle bu yılın son çeyreğinde büyük bir artış yaşaması bekleniyor. Çip krizine rağmen Samsung’un bu yükselişi rakiplerini çok yakında pistten dışarı iteceğinin bir sinyali olabilir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.