Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 8, 2021 17:56

Google Chrome için Sevindiren Güncelleme

Masaüstünde ve mobilde popüler internet tarayıcısı olan Google Chrome yeni özelliği ile kullanım deneyimini üst seviyelere çıkaracak.
Google Chrome için Sevindiren Güncelleme

Bildiğiniz gibi yavaş internete sahip bağlantılarda veya web sayfası çok yavaş yüklendiğinde yanlışlıkla bir sekmeyi kapatmak çok sinir bozucu bir hal alıyor. Google Chrome, kapalı sekmeyi kısa bir süre için önbelleğe alarak bu sorunu hafifletmek istiyor.

Google Chrome yeni özelliği ile daha hızlı olacak

Yakında kullanıma sunulacak olan bu özellik, Chrome’un ileri ve geri düğmeleriyle erişilebilen web sayfalarını önbelleğe alma biçimine benzer şekilde çalışacak gibi görünüyor. Bir kullanıcı bir sekmeyi kapattığında, Chrome web sitesini yaklaşık 15 saniye önbelleğe alacak ve kullanıcı bu süre içinde sekmeyi yeniden açmaya karar verirse, Chrome önbellekten veri çekecek.

Chrome, web sitesi verilerini internetten tamamen yeniden yüklemeyeceğinden, bunun yerine gerekli olanı yerel depolamadan yükleyeceğinden, kapatılan sekmeler sanki hiç kapanmamış gibi hızlı bir şekilde açılacak.

Google Chrome RAM sorunu

Doğal olarak bu, Chrome tarafından kullanılan önbellek miktarını artıracak. Bu nedenle Google, tarayıcı önbelleğinin çok büyük olmamasını sağlamak için bir yol düşünmek zorunda kalacak. Muhtemelen düşük depolama birimine sahip Android ve iPhone modellerinde bu özellik avantajdan çok bir dezavantaja dönecek.

Bu özellik, Chromium Gerrit kodunda ortaya çıktı. Bu nedenle yeni özelliğin yakında kullanıma sunulmayacağı söyleniyor. Muhtemelen testlerin tamamlanması ve nihai sürüme entegre edilmesi yıl sonunu bulacak. Hem Android hem de iOS kullanıcıları için kullanıma sunulacak olan bu özellik sayesinde veri tüketiminin de düşürülmesi bekleniyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.