Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 7, 2021 19:53

Kritik Windows 10 Güncellemesi Çıktı

Microsoft kritik Windows 10 güncellemesi ile karşımıza çıktı. Eğer Windows 10'a sahipseniz bu güncellemeyi mutlaka yüklemeniz gerekiyor.
Kritik Windows 10 Güncellemesi Çıktı

Microsoft bildiğiniz gibi ara sıra, Windows 10’da yazılım açıkları keşfedildiğinde güncellemeleri yayınlıyor. Yazılım devi bugün de Windows 10 güncellemesi ile karşımıza çıktı., Windows Yazdırma Biriktiricisi hizmetindeki PrintNightmare sıfırıncı gün güvenlik açığını düzeltmek için KB5004945 acil durum güvenlik güncelleştirmesini kullanıma sundu. Oldukça kritik olan bu güncellemeyi mutlaka yüklemenizde fayda var.

Windows 10 güncellemesi ile kritik güvenlik açığı kapatılıyor

Kod adı “CVE-2021-34527” olan bu açık, Windows 7’ye kadar uzanan tüm Windows sürümlerini de etkiliyor. Bu açık sayesinde, saldırganlar, sistem ayrıcalıklarıyla uzaktan kod yürütme (RCE) aracılığıyla etkilenen sunuculara erişebiliyor. RCE, bu erişim yoluyla, saldırganlar programları yükleyebilir, verileri görüntüleyebilir, değiştirebilir veya silebilir ve tam kullanıcı haklarına sahip yeni hesaplar oluşturabilir.

Güvenlik açığı oldukça ciddi olduğundan, Microsoft yamayı normal aylık güvenlik güncellemesi döngüsünün dışında yayınladı. Unutulmaması gereken bir nokta, güncellemenin RCE güvenlik açığını giderdiği, ancak yerel ayrıcalık yükseltme (LPE) vektörünü düzeltmemesi. Muhtemelen yakın zamanda Microsoft bu açık için de bir güncelleme yayınlayacaktır.

Windows 10 güncellemesi

Windows 10‘u güncellemek için başlangıç düğmesini seçin ev ardından Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update seçeneğini açın. Güncellemeyi yükleyerek güvenlik açıklarını kapatabilir ve daha güvenli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Microsoft’un böyle arada yayınladığı tüm güncellemeleri yüklemekte fayda var. Umarız Windows 11’de böyle kritik güvenlik açıkları yaşanmaz ve güncellemeler sadece yenilik için sunulur.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.