Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 7, 2021 19:05

Akbank Hack mi Edildi? Param Güvende mi? Peki Bilgilerim? [Güncelleniyor]

Akbank 2 gündür çalışmıyor. Peki Akbank Hack mi edildi? Neler oluyor? Açıklamalar ne? İşte son gelişmeler ve son açıklamalar...
Akbank Hack mi Edildi? Param Güvende mi? Peki Bilgilerim? [Güncelleniyor]

Teknoloji dünyasındaki tüm gelişmeleri siz değerli okuyucularımız ile paylaşıyoruz ve ülkemizde yaşanan teknolojik sorunları da zaman zaman bu satırlardan sizlere aktarıyoruz. Dünden beri “sistem çalışmıyor” denilen Akbank şubelerinde ise bekleyiş devam ediyor. Haberin yazıldığı saat (18:46) itibariyle Akbank bankacılık sistemi halen çalışmıyordu. İşte bu da Akbank Hack mi edildi? Sorusunu beraberinde getirdi.

Tam 2 gündür bankacılık ile ilgili işlemler yapılamıyor ve bu konuda da kullanıcılar oldukça mağdur. Zira bugün çek ödemesi olan ve bununla diğer çekinin ödemesini yapacak olan bir kişi oldukça mağdur olmuş olabilir diye düşünüyoruz. Sabah saatlerinde Akbank şöyle bir açıklama yaptı;

06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşabilirler.

Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diliyoruz.

Bundan 2 saat önce ise

Hizmetlerimizdeki kesintileri gidermek için yoğun çalışmalarımızı teknoloji iş ortaklarımızla beraber aralıksız sürdürüyoruz.

Sistemlerimizi önümüzdeki saatlerde kademeli olarak devreye almayı hedefliyoruz. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Süreçten etkilenen başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızdan özür dileriz.

Açıklamaları kullanıcılar ile paylaşıldı. Şimdi ilk açıklamaya baktığımızda bankanın ana bilgisayardaki teknik sorundan bahsettiğini görüyoruz. “Peki bu ana bilgisayardan sadece 1 adet mi vardı?” diye de sormadan edemiyoruz. Şimdi herkesin merak ettiği; tam olarak ne olduğu. Bu konuda bir açıklama yapılırsa bunu da sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Zira tüm Akbank müşterilerinin kafasındaki soru; param, bilgilerim ve ödeme yaptığım şeylerin bilgileri çalındı mı?

Bakalım önümüzdeki saatlerde neler olacak?

  • Saat 19:32 itibariyle ATM’lerden para çekilmeye başlandı…
  • 19:34 itibariyle POS cihazları çalışıyor
  • 19:36 Mobil internet halen yok

Bu arada Twitter üzerinden #Akbank hastagi ile trajikomik paylaşımlar da yapılmıyor değil…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.