Akıllı Saat Temmuz 6, 2021 15:50

Apple Watch Hayat Kurtarmıyor Mu?

Apple'ın akıllı saati Apple Watch EKG özelliği ile sınıfta kaldı diyebiliriz. Apple'ın gözdesi kalp rahatsızlıklarını tespit edemeyebiliyor.
Apple Watch Hayat Kurtarmıyor Mu?

Cupertinolu teknoloji devi bildiğiniz gibi sağlık alanında yaptığı teknolojik ilerlemeler ile çok övünüyor. Özellikle Apple Watch akıllı saatine son dönemde eklediği yenilikler ile ön plana çıkmayı başaran firma geçtiğimiz yıllarda saatlerine EKG özelliğini getirmişti. Elektrokardiyogram olarak geçen bu özellik sayesinde birçok kişinin hayatının kurtulacağı söylenmişti. Ancak bugün gelen bilgiler o yönde değil.

Apple Watch kadınlarda farklı EKG ölçümü yapmalı

Amerika Michigan’da, Apple Watch’un bir kadını kalp krizi konusunda uyardığı ve istatistiklere göre sadece yüzde 12’sinin hayatta kaldığı hakkında bir araştırma yapıldı. Bir kadının atardamarını etkileyen bu tip kalp krizi, hastanede meydana gelmediği takdirde yüzde 88 oranında ölüm riski taşıyor. Yaşanan son olayda kadının kalbi yaklaşık 169 vuruşluk bir nabız kaydetmiş. Sadece 12 adım attıktan sonra kalp ritminin yükselmesinden korkan kadın hemen kocasını ardından da doktoru aramış.

Hastanede çekilen EKG, kadının yakın zamanda kalp krizi geçirdiğini ve kadının atardamarının tamamen tıkandığını ancak bunu Apple Watch’un bilmediğini ortaya çıkardı. Şiddetli göğüs ağrısı yaşayan erkeklerin aksine, kadınların farklı semptomları vardır. Diane Finstra sol kolundan aşağı inen bir ağrı hissetmiş. Sol ayağında hafif bir şişlik ve hazımsızlık vardı. Kolundaki ağrının yakın zamanda yaptığı vakumdan kaynaklandığına inanıyordu.

Apple Watch

Apple’ın bu olaydan sonra kadın ve erkekler için farklı EKG ölçümleri kullanması bekleniyor. Bu yıl tanıtılacak olan yeni model, tasarımsal açıdan yenilikler ile gelecek. Hatta bir iddiaya göre yeni modelde şeker ölçme özelliği de yer alacak. Ancak Apple’ın bunu nasıl yapacağı henüz bilinmiyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.