Akıllı Telefon Temmuz 4, 2021 16:56

OPPO ve Vivo Çin’deki Telefon Satışlarına Damga Vurdu

OPPO ve Vivo Çin'de sona eren 618 indirimleri kapsamında en çok akıllı telefon satan iki firma oldu. Bu ikili ise Xiaomi izliyor.
OPPO ve Vivo Çin’deki Telefon Satışlarına Damga Vurdu

Çin’de haziran ayında düzenlenen yıl ortası 618 alışveriş festivali, bölgedeki ve hatta Çin dışındaki en büyük e-ticaret faaliyetlerinden biri haline gelmiş durumda. Bu yılki etkinlik, özellikle akıllı telefon satışları başta olmak üzere geçen yılki faaliyetleri etkileyen COVID 19 karantinasının ardından gerçekleştirilen ilk etkinlik oldu. Bu nedenle, telefon üreticileri güçlü satışları dört gözle bekliyorlardı ve elde edilen satışlara bakılırsa hayal kırıklığına uğramamış görünüyor. OPPO ve Vivo indirimler kapsamında en fazla akıllı telefon satışı gerçekleştiren iki üretici oldu.

Pazar araştırma şirketi Counterpoint tarafından yayınlanan rapora göre 618 alışveriş festivali sonrası ülkedeki akıllı telefon satışları bir toparlanma sürecine girmiş görünüyor. Haziran ayının ilk üç haftasında elde edilen satışlar büyümenin yıllık bazsa % 7 artmasını sağladı.

OPPO ve Vivo Telefon Satışlarını Artırdı

BBK Holding’in yan kuruluşlarından biri olan Vivo indirimler kapsamında en fazla telefon satışı gerçekleştiren marka oldu. Bu dönemde satılan tüm telefonların %23‘ü Vivo markası taşıyor. Listenin ikinci sırasında BBK Holding’in bir başka yan kuruluş olan OPPO yer alıyor. OPPO bu dönem gerçekleştirilen satışların %21’inde söz sahibi oldu. Üçüncü sıradaki Xiaomi’nin ise satış oranı %19 seviyesinde.

Geçen yıl ki satış hacmini korumayı başaran üretici ise Apple oldu. Hatta iPhone satışlarının geçen yıla kıyasla %1 arttığını görüyoruz. 2020’nin bir numarası olan Huawei’de ise ciddi bir düşüş söz konusu. Amerika’nın yaptırımları sonrası Çin’lilerin büyük ilgi gösterdiği Huawei son dönemde kendi ülkesinde de ciddi bir düşüş içerisinde. Bunda markanın son bir yıl içerisinde akıllı telefonlarını yenilememesinin büyük etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Counterpoint tarafından yayınlanan listede altıncı sırada Honor, yedinci sırada Realme ve sekizinci sırada OnePlus yer alıyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.