Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 3, 2021 18:57

Qualcomm Apple M1 ile Rekabet Etmek için Kolları Sıvadı

Yonga seti devi Qualcomm, Apple'ın devrim yaratan Apple M1 yongası ile baş etmek için kolları sıvadı. Nuvia yongası yakında tanıtılabilir.
Qualcomm Apple M1 ile Rekabet Etmek için Kolları Sıvadı

Apple, yeni nesil Mac ve iPad modellerinde kullandığı Apple M1 yongası ile ARM mimarisine resmi olarak geçiş yapmıştı. Performans ve pil tüketimi konusunda rakipsiz olan Apple M1 yonga setlerine bir diğer yonga seti devi Qualcomm cephesinden ne zaman karşılık geleceği merak ediliyordu. Bugün ise Qualcomm’un Nuvia adını vereceği yeni yonga setleri üzerinde çalışacağı ortaya çıktı.

Qualcomm Nuvia yonga setleri ile Apple M1’e kafa tutacak

Firmanın yeni CEO’su Cristiano Amon, Reuters ile yaptığı röportajda, gelecek yıl Nuvia tabanlı dizüstü bilgisayar çipleri satmaya başlayacağını doğruladı. Yonga seti devi CPU ve teknoloji tasarımı girişimi olan NUVIA’yı bu yılın başlarında 1,4 milyar dolara satın almıştı. Nuvia, yeni MacBook Air ve iPad Pro modellerine güç sağlayan 2020’de Apple M1 yongasının piyasaya sürülmesinden önce 2019’da Apple’dan ayrılan eski Apple çalışanları olarak kurulmuştu.

Yonga seti üreticisi, 5G bağlantısını dizüstü bilgisayarlara taşımak istiyor. Bu nedenle dizüstü bilgisayar işlemcileri içindeki modemleri eşleştiriyor. Firma, akıllı telefon çiplerinde kullandığı ARM tabanlı bir çözüm kullanmak yerine Apple’ın M serisi çipleriyle rekabet edebilmek için özel tasarlanmış çiplere ihtiyaç duyuyor. Cristiano Amon bu konu ile ilgili olarak; “Batarya ile çalışan bir cihaz için lider performansa sahip olmamız gerekiyordu. Yıllardır ilişkimiz olan Arm, sonunda kendi yapabileceğimizden daha iyi bir CPU geliştirirse, her zaman ARM’dan lisans alma seçeneğimiz var.” ifadelerini kullandı.

Qualcomm

Apple’a kafa tutmak isteyen yonga seti devi, dahili olarak tasarlanmış yeni CPU’larına sahip ilk Snapdragon platformlarının, yüksek performanslı ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarları 2022’nin ikinci yarısında tanıtacak. Ancak Apple da bu süreçte boş durmayacak. Cupertinolu firma bu yılın sonunda Apple M2 yonga setini 2022’nin ikinci yarısında ise Apple M3 yonga setini duyuracak. Performans açısından yeni yonga setlerinin M1’den kat ve kat daha iyi olması bekleniyor. Qualcomm’dan bakalım Apple’a nasıl bir yanıt gelecek?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.