Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 2, 2021 17:54

Windows 11 ile Mavi Ekran Tarih Oluyor! Karşınızda Siyah Ekran!

Microsoft, yıllardır devam eden mavi ekran hatası için düğmeye bastı. Windows 11 hata verdiğinde artık siyah ekran hatası verecek.
Windows 11 ile Mavi Ekran Tarih Oluyor! Karşınızda Siyah Ekran!

Microsoft ile özdeşen mavi ekran hatası, Windows 95 ile hayatımıza girmişti. Hatta Windows 95’in tanıtımı sırasında sunumda kullanılan PC mavi ekran vermiş ve bugünlere kadar bu hata ekranı devam etmişti. Microsoft şimdi Windows 11 ile birlikte mavi ekran hatasına veda etmeye hazırlanıyor. Bu yeni sürümde hataların olmayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü mavi ekran yerine artık siyah ekran hatası hayatımıza girecek.

Windows 11 siyah ekran hatası verecek

Black Screen of Death olarak isimlendirilecek olan bu hata ekranını etkinleştirmek için kayıt defterindeki bir anahtarı değiştirmeniz gerekiyor. Yazılım devinin şu ana kadar renk değişimi ile ilgili resmi olarak herhangi bir açıklama yapmadığını belirtelim.

windows 11

Eğer Windows 11’in önizleme sürümü kullanıyorsanız; kayıt defterinden; HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlCrashControl>set DisplayPreRelaseColor parametre değerini 0 yaparak siyah ekran hatasını görebilirsiniz.

Microsoft’un yıllardır süren mavi ekran hatasını neden değiştirdiği aslında çok açık. Microsoft yeni sürüm ile birlikte yepyeni bir başlangıç yapmak istiyor. Bunun sinyallerini etkinlikte veren Microsoft, yeni sürümün bu daha ilk hali olduğunu belirtmişti. Yani ilerleyen yıllarda Windows 11’de daha büyük değişiklikler görebiliriz.

Güvenlik ve performans konusunda çıtayı yükseltmek ve macOS denginde bir deneyim sunmak isteyen yazılım devi bu konuda başarılı olacak gibi görünüyor. Umarız yerini siyah ekrana bırakan mavi ekran hatalarından yeni sürüm komple temizlenmiş olur.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.