Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 1, 2021 13:14

Android’de APK Yalan Oluyor! Google Resmen Açıkladı!

Google, Android için radikal bir karar aldığını duyurdu. Artık APK dosya biçiminden vazgeçilecek. Peki, yeni format ne olacak?
Android’de APK Yalan Oluyor! Google Resmen Açıkladı!

Google, Android kullanıcıları ve geliştiricileri için bir bütün olarak Android ekosistemi üzerinde büyük etkisi olabilecek radikal bir değişiklik duyurdu. Şu anda Google Play Store‘da uygulama yayınlamak için standart biçim bildiğiniz gibi APK olarak isimlendiriliyor. Ancak Ağustos 2021’den itibaren Google, tüm yeni Google Play uygulamalarının yeni bir biçim olan Android App Bundle (AAB) kullanılarak yayınlanmasını zorunlu kulacak.

APK gitti AAB geldi

Google’ın vaat ettiği gibi, Android App Bundle biçimi uygulamaların boyutunu küçültecek. Aktarılan bilgilere göre AAB sayesinde uygulamaların yüzde 15 oranında küçüleceği söyleniyor. Uygulamaların boyutunun küçülmesi depolama sıkıntısı çekenlerin imdadına yetişecek gibi görünüyor.

Ancak Google’ın bu bir hareketi yakın zamanda Windows 11 işletim sisteminin ilk test derlemesini yayınlayan Microsoft’a bir darbe vurdu. Çünkü Windows 11‘de APK dosyaları native olarak çalışıyordu. Amazon uygulama mağazasından Android uygulamalarını indirme imkanı sunan Microsoft’un işi, rakibi Google’ın bu hareketi sonrasında zorlaşacak.

Muhtemelen iki dev firma arasında kapalı kapılar arkasında bir anlaşma sağlanacaktır ve AAB formatındaki Android uygulamaları da Windows 11’in nihai sürümünde çalışacaktır.

APK

Bununla birlikte, Android App Bundle‘ı kullanma gereksinimi yalnızca yeni uygulamalar için zorunlu olacak. Google’a göre, mevcut uygulamalar APK’lari ve ayrıca Google Play’de yayınlanan ancak paylaşılmayan özel uygulamaları kullanabilecek. Google’ın APK’yı terk etmesi yeni bir devrin başlamasına işaret olabilir.

iOS uygulamaları bildiğiniz gibi IPA olarak isimlendiriliyor ve Jailbreak olmadan App Store dışında yüklenemiyor. Android’in AAB’ye geçecek olması gelecekte Android’in bu doğrultuda bir karar almasını sağlayabilir. Bu sayede Android’in güvenliği de üst seviyelere çıkarılacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.