Apple Haziran 30, 2021 16:52

Xbox xCloud Apple Engelini Aşmayı Başardı

Bulut tabanlı oyun servisi Xbox xCloud, Apple'ın uyguladığı politikayı aşmayı başardı. Artık xCloud'u Safari üzerinden oynayabilirsiniz.
Xbox xCloud Apple Engelini Aşmayı Başardı

Apple, teknolojinin gelişimini engelleyen politikaları ile son zamanlarda sık sık gündeme gelmeye başladı. Özellikle indie oyunlar ile dolu olan Apple Arcade servisine rakip oluşturmamak için stream tabanlı oyun servislerinin önünü kapatan Apple, tüm engellemelere rağmen başarısız oldu. Xbox’ın bulut tabanlı oyun servisi olan Xbox xCloud, Apple‘ın uyguladığı bu anlamsız politikayı aşmayı başardı.

Xbox xCloud Apple engelini aştı! Şimdi Tim Cook düşünsün!

Uzun bir süredir süren denemeler ve testlerden sonra, Microsoft nihayet tüm Xbox Game Pass Ultimate üyelerine Windows 10 PC’lere ve Apple imzalı iPhone ve iPad’de tarayıcı aracılığıyla 22 ülkede kullanıma sundu. Bununla birlikte Microsoft, Xbox Cloud Gaming’in özel Xbox Series X donanımı tarafından destekleneceğini de duyurdu.

xCloud’ın Android uygulama uygulaması bir süredir var olmasına rağmen, Microsoft bir süredir bir tarayıcı istemcisi üzerinde çalışıyordu. Çünkü tarayıcı istemcisinin nedeni, hizmetin çok çeşitli üzerinde çalışabilmesiydi. Bu sayede iPhone, iPad ve Mac’te xCloud’u kullanmak mümkün hale geldi.

Microsoft, sunucularını özel Xbox Series X donanımına yükseltiyor. Bu sayede 1080P çözünürlüğünde 60 FPS hızında ve yüksek grafik ayarlarında oyunları bulut sistemi üzerinden oynayabiliyorsunuz.

Xbox xCloud

Şimdilik Türkiye’de kullanıma sunulmayan bu hizmete erişmek, PC’nizde, Mac’inizde veya mobil cihazınızda Microsoft Edge, Chrome veya Safari’yi açmak ve Xbox Cloud oyun web sitesine girmek, oturum açmak ve Xbox Game Pass kitaplığından herhangi bir oyunu seçmeniz yeterli olacak. Yakın bir zamanda ülkemizde de kullanıma sunulmasını beklediğimiz Xbox’ın bulut tabanlı oyun servisi, eğer sunucular Türkiye’de olursa akıcı bir deneyim sunacaktır.

Bu servisi akıcı bir şekilde kullanabilmek için 5GHz destekli Wi-Fi modeme ve minimumda 10 Mbps upload hızına sahip bir internete sahip olmanız gerektiğini belirtelim.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.