Microsoft Haziran 30, 2021 17:56

Lumia 950 XL Windows 11 ile Çalışırken Görüntülendi

Microsoft'un 6. yaşına giren Lumia 950 XL telefonu Windows 11 işletim sistemini çalıştırırken kameralara yakalandı. İşte detaylar.
Lumia 950 XL Windows 11 ile Çalışırken Görüntülendi

Microsoft, Nokia’nın mobil bölümünü satın aldıktan sonra Windows Mobile işletim sisteminde diretmiş ve başarısız olup telefon sektöründen çekilmişti. Steve Ballmer döneminde başarısız olan firma bu süreçte karşımıza Lumia 950 XL modeli ile çıkmış ve kamerası ile rakiplerine göz dağı vermişti. Ancak kamerası döneminde her ne kadar en iyi olursa olsa, Android ve iPhone telefonlar bu telefonun satışını baltalamış ve unutulup gitmişti. Bugün ise 6. yaşına giren telefon için ilginç bir haber ortaya çıktı.

Lumia 950 XL Windows 11’i stabil bir şekilde çalıştırıyor!

Bildiğiniz gibi yazılım devi geçtiğimiz günlerde karşımıza Windows 11 işletim sistemi ile çıktı. ARM için oldukça sağlam yatırımlar yapan Microsoft, yeni işletim sisteminin önizleme sürümünü de indirime sunmuştu. Windows 11’in beta sürümünün yayınlanmasının ardından geliştiriciler tarihin tozlu raflarındaki yerini çoktan alan telefon için kolları sıvadı.

Geliştirici ekip Windows Mobile tabanı ile gelen Lumia 950 XL’e Windows 11’i yüklemeyi başardı. Bunu kanıtlamak için bir de video yayınlayan geliştiriciler, doğal olarak biraz yavaş da olsa Windows 11’in stabil bir şekilde çalıştığını belirtiyor. Tabii bu işlemleri uyguladıktan sonra telefonun tüm telefon özellikleri gidiyor ve mini bir PC’ye dönüşüyor.

Microsoft’un telefon işine dönüp dönmeyeceğini kestirmek güç. Android ile çalışan Surface Duo ile de başarısız olan firma muhtemelen Android ve iOS için yazılım üretmeye devam edecek. Ancak 6. yaşına giren bir telefonda bile Windows 11’in çalışması, ilerleyen yıllarda mini PC’lerin tekrardan sükse yapmasının önünü açabilir. Bakalım mini PC segmenti Windows 11 ile küllerinden yeniden doğacak mı?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.