Apple Haziran 30, 2021 13:36

Apple Yüzünden Arabasından Oldu! Aman Dikkat!

Galler'de bir kişi Apple yüzünden arabasını satmak zorunda kaldı. Çocuğunun App Store'daki harcamaları adama pahalıya patladı.
Apple Yüzünden Arabasından Oldu! Aman Dikkat!

Cupertinolu Apple, ebeveynlerin çocuklarının kullandığı cihazlara kısıtılama getirmek için geçtiğimiz yıllarda ebeveyn denetimlerini kullanıma sunmuştu. App Store’da çocuklarının yaptığı harcamalardan dolayı ailelerin zorda kalmaması için böyle bir uygulama geliştiren teknoloji devi bugün dikkatsiz bir kullanıcının olayı ile tekrardan gündeme geldi.

Apple ve çocuğu yüzünden otomobilini sattı

Aktarılan bilgillere göre Galler’de yaşayan Dr. Muhammed Mutaza, yedi yaşındaki oğlunun iPhone’uyla bir saat oynamasına izin verdi. Muhammed Mutaza, çocuğun ücretsiz bir oyun olan Dragons: Rise of Berk oynamasına izin verdi. Ancak, sadece 60 dakikada oğul yaklaşık 30 işlem (her biri 137 dolara kadar) yaptı ve toplamda 1.800 dolardan fazla harcadı. Sonuç olarak, baba faturaları ödemek için aile arabası Toyota marka otomobilini satmak zorunda kaldı.

Apple, her satın alma işleminden sonra doktora bir bildirim gönderdi. Ancak bu bildirimler, Muhammed Mutaza’nın nadiren kullandığı e-posta yoluyla gönderildi. Görünen o ki, yedi yaşındaki Ashaz, babasının hesabının şifresini biliyordu. İlk başta, Dr. Mutaza saldırıya uğradığını düşündü. Ancak kısa süre sonra bunun saldırı olmadığını oğlu olduğunu fark etti.

Apple

2005 yılından beri Apple kullanıcısı olan Muhammed Mutaza, Apple’ın kendilerini aldattığını ve soyduğunu belirterek, “Aferin, beni ve çocuğumu soydunuz. Bizi aldattınız. Artık sizi tercih etmeyeceğim.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu durum tamamen Muhammed Mutaza’nın kendi dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Apple’da zerre suç yok. App Store’da yer alan uygulama ve oyunlarda uygulama içi satın alma seçeneklerinin olabileceği zaten belirtiliyor. Ayrıca ebeveyn denetimleri de bu satın almaları engelleyebiliyor. Mutaza’nın yaşadığı bu olay çocuğunun kredi kartını alıp harcama yapması ile aynı şey. Bu yüzden Mutaza bu konuda yüzde 100 haksız. Cupertinolu dev geri ödeme yapmak zorunda da değil.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.