Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 29, 2021 11:01

Xiaomi Gizlilik için Düğmeye Bastı! MIUI Daha Güvenli Olacak!

Çinli teknoloji devi Xiaomi gizlilik konusunda düğmeye bastı. Xiaomi'nin gizlilik konusundaki yeni hamleleri firmaya olan güveni artıracak.
Xiaomi Gizlilik için Düğmeye Bastı! MIUI Daha Güvenli Olacak!

Xiaomi, düzenlediği etkinlikte çalışanların, sektör yöneticilerinin, uzmanlar ve kamuoyunun dikkatini bilgi güvenliği ve gizliliğin korunmasına yönelik uygulamalara çekti. Marka güvenlik ve gizliliğe ilişkin çeşitli teknik dokümanların yanı sıra güvenliğe yönelik bir şeffaflık raporu yayınladı. Çinli Xiaomi gizlilik konusunda artık daha güven verecek.

Xiaomi Başkan Yardımcısı Cui Baoqiu, “Lider bir Android akıllı telefon üreticisi olarak büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Tüketicilere kişisel bilgilerinin nasıl toplandığını, kullanıldığını ve korunduğunu bildirmeyi taahhüt ediyoruz. Xiaomi’nin güvenlik, gizlilik ve şeffaflık konusunda en iyi standartları desteklediğini söylemekten gurur duyuyoruz.” dedi.

Xiaomi gizlilik için çalışmalarına hız kazandırdı

Kullanıcıların verilerinin ve gizliliğinin korunması her zaman Xiaomi’nin en önemli önceliklerinden biri olmuştur. Xiaomi, bu doğrultuda 2014 yılında Güvenlik ve Gizlilik Komitesini hayata geçirdi. 2016 yılında TrustArc’tan sertifika alan ilk Çinli şirket oldu. 2018 yılında Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni kabul etti. 2019 yılında güvenlik ve gizlilik uygulamaları ile ilgili ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27018 sertifikalarını aldı. Ayrıca MIUI güvenlik ve gizlilik teknik dokümanının ilk sürümünü yayınladı.

Bu yıl düzenlenen etkinliklerde, bir ay boyunca çalışanlara ve ziyaretçilere güvenlik ve gizlilikle ilgili bilgiler verildi. Etkileşimli demolar aracılığıyla kişisel bilgilerin nasıl korunacağına yönelik bilgiler de yer aldı.

Xiaomi ayrıca bu ay MIUI Gizlilik ve Xiaomi IoT Gizlilik Teknik Dokümanı olmak üzere iki önemli belgeyi paylaştı. Xiaomi’nin MIUI ve IoT ürünlerindeki gizlilik politikaları ve uygulamalarını özetleyen belgelerde, ne tür kullanıcı verilerinin toplandığı ve bu verilerin nasıl kullanıldığı ve korunduğu açıklanıyor.

Belgeler ayrıca, MIUI ve yaygın olarak kullanılan loT ürünleriyle birlikte gelen tüm uygulamaların gizlilik politikalarını da içeriyor.  Bu belgelere Xiaomi’nin https://trust.mi.com/ adresinde bulunan güven merkezinden ulaşılabiliyor.

Xiaomi gizlilik

EY APAC Siber Güvenlik Risk Yönetimi Lider Ortağı Richard Watson, tüketici verilerinin güvenli bir şekilde toplanmasını ve saklanmasını beklediklerini belirtti. Kişisel verilerin bir kuruluşla paylaşılırken en önemli faktörler arasında güvenli veri toplama ve depolama süreçleri (yüzde 63), hangi verilerin paylaşıldığına dair denetim (yüzde 57) ve güven (yüzde 51) bulunduğuna dikkat çekildi.

Şeffaflık, hesap verebilirlik, kullanıcı kontrolü, güvenlik ve uyumluluk, Xiaomi’nin gizlilik koruma ilkeleri arasında yer alıyor. Xiaomi, faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda yerel yasalara uyuyor. Şirket, yenilikçi teknolojilerle herkesin daha iyi bir yaşam sürmesine yardımcı olmak için dünya genelinde güvenli ve güvenilir ürünler üretmeye devam edecek.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.