Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 29, 2021 11:24

Windows 11 Insider Preview Çıktı! İndir!

Microsoft merakla beklenen Windows 11 Insider Preview sürümünü yayınladı. Peki, bu güncellemeyi Windows 10 sahipleri nasıl yükleyecek?
Windows 11 Insider Preview Çıktı! İndir!

Yazılım devi Microsoft, geçen haftaki etkinliğinde söz verdiği gibi, bugün Windows 11 Insider Preview sürümünü yayınladı. Windows Insider’a kayıt olan Windows 10 sahiplerinin yükleyebildiği bu sürüm, kullanıcıya sunduğu bir dizi yenilik ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Microsoft, Windows 11’in Intel 8. nesil veya AMD Zen 2 işlemcilerde ve sonraki sürümlerde çalışmasını gerektirdiğini söylese de, önizleme sürümleri Intel 7. nesil ve AMD Zen 1 işlemcilerde çalışan cihazlara kurulabiliyor. Yani Microsoft, sistem gereksinimleri konusunda geri adım attı diyebiliriz.

Bu konu ile ilgili olarak Microsoft; “Windows Insider Programımızdaki çeşitli sistemlere önizleme derlemeleri sağlayarak, Windows 11’in CPU modellerinde nasıl daha kapsamlı bir şekilde performans gösterdiğini öğreneceğiz ve gelecekte minimum sistem gereksinimlerimizde yapmamız gereken ayarlamaları bildireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Windows 11 Insider Preview nasıl yüklenir?

Windows 10 Başlat menüsünden Ayarlar → Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güncelleme → Güncellemeleri kontrol et seçeneğine gidin ve mevcut güncellemeleri yükleyin.

Tüm güncellemeler yüklendikten sonra, Windows Insider Ayarları’na gidin , Microsoft hesabınızla oturum açın. Geliştirme Kanalı’nı seçin. Gizlilik Bildirimini ve program koşullarını gözden geçirin. Bu koşulları onaylayın ve cihazınızın kurulumunu tamamlamak için Yeniden Başlat’a tıklayın.

Cihazınız yeniden başladığında, Windows 11’i indirmek ve yüklemek için Ayarlar → Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güncelleme → Güncellemeleri kontrol et seçeneğine gidin.

Şimdilik test aşamasında olan bu sürüm bir takım sorunlar ile gelebilir. Bu yüzden PC’nizin yedeğini almayı ihmal etmeyin.

Windows 11 Insider Preview

Windows 11, daha sorunsuz bir deneyim için kaydırma yaparken bilgisayarınızın yenileme hızını otomatik olarak artırmasını ve dizüstü bilgisayarınızın güç tasarrufu yapabilmesi için ihtiyacınız olmadığında daha düşük olmasını sağlayan dinamik yenileme hızı da sunuyor. Bu, doğru ekran donanımına ve grafik sürücüsüne sahip dizüstü bilgisayarlarda çalışıyor. Bu özelliği Ayarlar > Sistem > Ekran > Gelişmiş ekrandan etkinleştirilebilirsiniz. Ayrıca Otomatik HDR, içerik uyarlamalı parlaklık kontrolü (CABC) devre dışı bırakma, renk yönetimli uygulamalara HDR desteği de ekliyor.

Microsoft bu sefer işletim sistemi konusunda Apple’ın macOS’ine rakip olacak gibi görünüyor. Özellikle tasarımsal açıdan macOS’e yaklaşan Windows 11, sunduğu yenilikler ile çok ama çok konuşulacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.