Akıllı Telefon Haziran 29, 2021 18:52

İşte OPPO’nun Üç Tarafı Ekrandan Oluşan Akıllı Telefonu

OPPO üç kenarı ekranlı telefon üzerinde çalışıyor. Şu an için patent başvurusunda görünen telefonun konsepti inanılmaz görünüyor.
İşte OPPO’nun Üç Tarafı Ekrandan Oluşan Akıllı Telefonu

Xiaomi’nin Mi Mix Alpha modelini hatırlıyor olmalısınız. 2019 yılında tanıtılan ve neredeyse dört kenarı da ekrandan oluşan akıllı telefon dönemin çok ötesinde bir tasarım anlayışına sahipti. Olası koşullar, fiyat ve üretim şartları bu telefonun yaygınlaşmasındaki en büyük engeldi. Nitekim öyle de oldu ve Mi Mix Alpha prototip aşamasında ileriye gidemedi. Şimdi OPPO’nun da benzer bir telefon üzerinde çalıştığını görüyoruz. OPPO üç kenarı ekranlı telefon için pek aceleci olmayacak ve hem zaten bu telefon şu an için patent başvurusundan öteye gitmiyor.

OPPO üç kenarı ekranlı telefon Hazırlıyor

Concept Creator adlı hesap OPPO’nun patent başvurularında görünen bu telefonunu ete kemiğe bürüyerek karşımıza çıkardı. Telefon tam da başvurularda olduğu gibi üç tarafı ekrandan oluşan bir yapıda. Telefonda bir kenar ve arka bölümdeki kamera şeridi dışında kalan tüm alanlar ekrandan oluşuyor.

Yayınlanan görüntüler telefonda önemli bir ayrıntıyı da ortaya koyuyor. Mi Mix Fold’dan farklı olarak bir kenar üzerinde fiziksel butonlar yer alıyor. Diğer kenarda ise ekran değişimini kolay hale getirmek için bir menteşe kullanılıyor.

Telefonda dört arka kamera kullanılıyor. Bunlarda biri periskop yapılı bir sensör. Önde ekran üzerinde herhangi bir delik ya da çentik kullanılmıyor. Bu gelişme OPPO’nun telefonda ekran altı kamera teknolojisini kullanacağını gösteriyor. Aslına bakarsanız üç tarafı ekrandan oluşan bir telefonda ön kameraya pek de gereksinim duyulmuyor.

Şu an için kağıt üzerinde görünen bu telefonun ne zaman çıkış yapacağı konusu belirsiz. Muhtemelen birkaç yıl sonra böyle telefonları görmeye başlayacağız.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.