Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 29, 2021 16:52

Galaxy S22’nin İşlemcisi Exynos 2200 Performansı İkiye Katlıyor

Galaxy S22 ailesinde kullanılacak olan Exynos 2200 yonga setinin performans sonuçları sızdı. Samsung performansı ikiye katlayacak.
Galaxy S22’nin İşlemcisi Exynos 2200 Performansı İkiye Katlıyor

Samsung ile AMD arasındaki işbirliği meyvesini vermeye başladı. Galaxy S22 ailesine güç verecek olan Exynos 2200 yonga setinin bugün performans testi sonuçları ortaya çıktı. mRDNA 2 mimarisi ile GPU tarafında mobile seviye atlattıracak olan bu yonga seti, mobil oyunların konsol kalitesinde olmasını sağlayacak.

Sızıntıları ile ünlü olan Ice Universe, Exynos 2200 yonga setindeki yeni AMD Radeon GPU’nun performansı hakkında özel bilgiler paylaştı. Ortaya çıkan sonuçlar, kısıtlamaya rağmen Exynos 2200’deki AMD GPU’nun en yeni Mali GPU’lardan daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

Exynos 2200 3DMark Wild Life GPU testinde ortaya çıktı

3DMark Wild Life GPU testinde görünen yeni yonga seti ortalama 50.3 FPS ve 8.134 puan almayı başarıyor. Sızıntı devi bu performans testi ile yeni yonga setinin tek çipli sistemin merkezi işlemcisinin Arm Cortex-A77 çekirdekleri ile geleceğini de ortaya çıkarmış oldu.

Bu testten Exynos 2100 ve Snapdragon 888 sırasıyla yaklaşık olarak 5.300 ve 5.400 puan almayı başarmıştı. Görünüşe göre Samsung yeni yonga seti ile GPU tarafında büyük bir sıçrama yaşayacak.

Exynos 2200

Samsung bu yeni yonga setini sadece Galaxy S22 ailesinde kullanmayacak. Güney Koreli firma yeni yonga setini Çinli üreticilerin de kullanımına açacak. Mobil oyunlarda yıllardır söylenen ancak bir türlü gerçeği yansıtmayan konsol kalitesinde oyun olayı görünüşe göre Samsung ile bu sefer gerçek olacak.

Samsung’un yeni yonga setinin bu yılın sonunda tanıtılması bekleniyor. Qualcomm cephesi de yine aynı zamanlarda Snapdragon 895 yonga setini kullanacak. Ancak bu yonga setinde yine Adreno grafik birimi yer alacak. Bu yüzden Exynos ile Snapdragon arasındaki fark bu yıl açılabilir. Durum böyle olursa Galaxy S22’de sadece Exynos yonga setinin kullanabileceğini düşünüyoruz. Aksi durumda iki yonga setindeki bariz performans farkından dolayı Samsung eleştiri oklarının hedefinde olur.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.