Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 28, 2021 11:50

iPhone 14 Ortaya Çıktı! Apple Çentiği Kaldırıyor!

Apple'ın 2022 yılında tanıtacağı iPhone 14 ailesinden ilk sızıntı geldi. Apple nihayet çentiğe önümüzdeki yıl veda edecek.
iPhone 14 Ortaya Çıktı! Apple Çentiği Kaldırıyor!

iPhone 13 sızıntıları sizi tatmin etmedi mi? O zaman size iPhone 14 verelim. Evet önümüzdeki 2022 yılının sonunda tanıtılacak olan iPhone 14’ten bugün herkesi heyecanlandıran sızıntı geldi. TF International analisti Ming-Chi Kuo geçen hafta Apple’ın iPhone 14’te çentik kullanmayacağını dile getirmişti. Bugün ise yeni modelin ilk görselleri ortaya çıktı.

iPhone 14 ile çentiğe geç de olsa veda ediyoruz

Android dünyasında bildiğiniz gibi uzun zamandır nokta çentik kullanılıyor. Apple bu tasarıma TrueDepth kamera sisteminden dolayı bir türlü geçiş yapamamıştı. Ancak 2022 yılı Apple için bir devrim olacak. Yeni modellerde nokta çentik kamera yer alacağı gibi ekranın altına TouchID parmak izi okuyucusunun da entegre edileceği söyleniyor. Apple nihayet 2-3 yıllık teknolojileri 2022’de cihazlarına entegre edecek.

Bu sızıntılara ek olarak tedarik zinciri kaynakları, Apple‘ın küçük 5.4 inç mini serisini sonlandıracağını söylüyor. Yeni modeller, 14, 14 Max, 14 Pro ve 14 Pro Max olarak isimlendirilecek. Ekran boyutları ise normal ve Pro için 6.1 inç ve Max ve Pro Max için 6.7 inç olacak.

iPhone 14

Apple arka kamera için de atılım yapacak. Nihayet yeni modellerde 48 Megapiksel çözünürlüğünde arka kamera yer alacak. Muhtemelen yeni serilerin tamamında üçlü kamera kurulumu ve LiDAR sensör standart haline gelecek. Yeni modellerde ayrıca 1 Hz ile 120 Hz arasında çalışan düşük enerji tüketen LTPO paneller yer alacak. Bu yılki modellerde sadece Pro ailesinde bu ekrana yer verileceğini belirtelim.

Apple A16 yonga seti veye en iyi ihtimalle Apple M serisi yonga setinden beslenecek olan yeni modeller fiyat açısından Android dünyasına zor günler yaşatacak. Analist Kuo’ya göre yeni modeller 900 doların altında satışa sunulacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.